Kryzysowa propozycja - rozbrojenie nuklearne

Radio Watykańskie / drr

Fundusze przeznaczane na broń jądrową powinny posłużyć do opracowania projektów gospodarczych, edukacyjnych i zdrowotnych - zaapelował przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Wiedniu. 30 kwietnia ks. Michael Banach wziął udział w spotkaniu komitetu przygotowawczego przed konferencją przeglądową Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, która w roku 2015 planowana jest w Nowym Jorku.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy wyspecjalizowanych instytucjach oenzetowskich w Wiedniu zwrócił uwagę, że zagadnienie to jest o tyle aktualne, że w tym trudnym okresie niepewności na rynku pracy wiele krajów posiadających arsenały nuklearne zaoszczędzone w ten sposób środki może przeznaczyć na bezpieczne finansowanie rozwoju społecznego. W jego przekonaniu przyczyni się to do stabilizacji na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Watykański dyplomata stwierdził, że jest rzeczą niemoralną redukowanie zapasów niepotrzebnej broni nuklearnej przy jednoczesnym modernizowaniu ich arsenałów i inwestowaniu pokaźnych sum na utrzymanie jej przyszłej produkcji i konserwacji.

DEON.PL POLECA

- Takie działanie utrwala posiadanie tej broni na czas nieokreślony - zwrócił uwagę ks. Banach. Z tych względów Stolica Apostolska uważa układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej także za fundament światowego rozbrojenia nuklearnego i ważny element zapewniający niezbywalne prawo państwom-stronom do prowadzenia badań, produkcji i wykorzystania technologii atomowej do celów pokojowych. Strona watykańska poparła przy okazji powstawanie stref wolnych od broni jądrowej. Jedną z nich mógłby być Bliski Wschód, co pokazałoby światu, że pokój i bezpieczeństwo jest możliwe bez tego rodzaju uzbrojenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kryzysowa propozycja - rozbrojenie nuklearne
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.