Krzyż i święci w aureoli będą na monecie

(fot. woody1778a / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
KAI / psd

Już nie ma przeszkód, aby Słowacja mogła wyemitować monety o nominale 2 euro z wizerunkiem swoich narodowych świętych Cyryla i Metodego oraz krzyżem. "Zgodę na motyw religijny wydała Komisja Europejska, a więc moneta znajdzie się w obiegu na terenie całej Unii Europejskiej" - poinformował słowacki minister finansów po spotkaniu z ministrami innych krajów członkowskich w Brukseli. Wypowiedź ministra przytoczyła słowacka gazeta "Cas".

Po przedstawieniu projektu monety 23 listopada Komisja Europejska poprosiła Słowacki Bank Narodowy o usunięcie insygniów chrześcijańskich tak, aby zachować neutralność religijną. Przypuszcza się, że domagały się tego Francja i Grecja.
 Według informacji gazety słowackie ministerstwo finansów miało oświadczyć, że moneta euro z wizerunkiem Cyryla i Metodego byłaby dobrym uzupełnieniem dla motywów będących już w obiegu. Wyjaśniono, że słowacki motyw z dwoma postaciami czczonymi ekumenicznie - pochodzącymi z Grecji misjonarzami Słowian - podkreśla obecność Słowacji w Europie. Moneta z wizerunkiem dwóch narodowych świętych ma upamiętnić przybycie tych misjonarzy przed 1. 150 laty w 863 roku na tereny Księstwa Wielkomorawskiego. 
 Pod koniec IX wieku bracia Cyryl i Metody z polecenia cesarza wschodniorzymskiego Hadriana II, krzewili wiarę chrześcijańską na terenie Księstwa Wielkomorawskiego i Pannonii, a więc na terenach również obecnej Słowacji. Święci przetłumaczyli m.in. na języki słowiańskie części Biblii oraz teksty liturgiczne. Od 1980 r. święci Cyryl i Metody są patronami Europy, a także wszystkich narodów słowiańskich i Śląska Opolskiego.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Krzyż i święci w aureoli będą na monecie
Komentarze (2)
T
Torsten
14 czerwca 2013, 16:39
Trafny komentarz. Ja przypuszczam, iż <a href="http://www.cezar24.pl/monety-19491990-c-85_106.html">polskie monety PRL</a> będą za kilka lat warte fortunę
NW
nie ważne kto
17 grudnia 2012, 21:46
No i całe szczęście. Dziwny natomiast jest przekaz informacji na ten temat, konkretnie zdanie: "Przypuszcza się, że domagały się tego Francja i Grecja." To co to są jakieś tajne informacje, że dziennikarze nie wiedzą, tylko przypuszczają? Chciało by się wiedzieć co się dzieje, a nie co ktoś przypuszcza. Mnie osobiście przypuszczenia nie interesują.