"Krzyżem przysłonięto rozgrywki polityczne"

PAP / psd

Obecnie w Polsce próbuje się zasłonić krzyżem szereg problemów, które są w naszym kraju - uważa bp Grzegorz Kaszak. Biskup diecezji mówił o tym w czasie Mszy św. odpustowej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w katedrze w Sosnowcu.

- Żeby człowiekiem dało się łatwo manipulować, trzeba mu powiedzieć: „Nie patrz w Niebo” – przypomniał sosnowiecki biskup w czasie uroczystości. Dodał, że dowodem na to są chociażby wydarzenia sprzed 90 lat, czyli Bitwa Warszawska nazwana Cudem nad Wisłą. Polscy żołnierze starli się tam "z tymi, którzy w Niebo przestali patrzeć, przez co dla nich nie liczył się już człowiek i jego dobro". – Ludzi ci stali się bardzo okrutni, zaczęli budować gułagi i więzienia. Siebie zaś zaczęli traktować jako nadludzi – mówił kaznodzieja.

DEON.PL POLECA

Zdaniem bp. Kaszaka, podobnie było w czasach II wojny światowej, gdy po zapomnieniu o Bogu hitlerowcy zaczęli stawiać obozy koncentracyjne. – Zwracam się z apelem do każdego polityka – Polaka, także tego, który podkreśla, że jest katolikiem: nie nakładajcie nikomu zasłony na oczy, by nie mógł patrzeć na Niebo – mówił bp Kaszak.

Nie wolno też używać krzyża do swoich rozgrywek politycznych. – Bardzo cwanie krzyżem dzisiaj przysłonięto rozgrywki polityczne. Mówi się bardzo dużo, także w mediach, o konflikcie wokół krzyża, a zbyt mało np. o stanie państwa. Obiecywano zgodę, ale gdy zasłonięto krzyż, pojawiły się kłótnie i wojny. Od takiej „zgody” w moim narodzie ustrzeż mnie Panie! – modlił się sosnowiecki biskup.

Sosnowiecka katedra została wybudowana w 1899 roku. Neogotycką świątynię zdobią malowidła autorstwa m.in. Włodzimierza Tetmajera. Przez trzy lata, bez specjalnych rysunków, by szkice nie wpadły w ręce władz carskich, przedzierając się przez zieloną granicę Tetmajer zdobił malowidłami ściany świątyni. Charakterystyczne jest to, że sceny biblijne wpisane są we wspaniałe wydarzenia z historii Polski. W 1967 roku odbyły się tutaj uroczystości milenijne z udziałem m.in. kard. Wyszyńskiego i kard. Wojtyły. Ówczesne władze próbowały do tych uroczystości nie dopuścić, zagradzając np. jedno z wejść żelaznymi łańcuchami. – Kilka dni temu fragment odzyskanych łańcuchów z kłódką umieściłem w gablotce przy wyjściu z kościoła, by każdy mógł sobie przypomnieć tamte wydarzenia – opowiada ks. Jan Gaik, proboszcz katedry. W 1999 roku kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Krzyżem przysłonięto rozgrywki polityczne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.