Ks. Jastrzębski: kard. Wyszyński i matka Czacka uczą nas, że nie ma Kościoła łagiewnickiego czy toruńskiego

Ks. Jastrzębski: kard. Wyszyński i matka Czacka uczą nas, że nie ma Kościoła łagiewnickiego czy toruńskiego
fot. Telewizja Republika / YouTube
1 miesiąc temu
PAP / pk

"Kard. Wyszyński i matka Czacka uczą nas prowadzenia trudnego dialogu z każdym człowiekiem i z każdą władzą. Pokazują, że istnieje jeden Kościół święty, powszechny i apostolski, którego różnorodność jest wielki bogactwem" - powiedział ks. dr Jerzy Jastrzębski podczas mszy św. w archikatedrze warszawskiej.

Każdego 28 dnia miesiąca w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela kontynuowana jest modlitwa o owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. W lipcu podczas liturgii członek Komisji Teologiczno-Historycznej Komitetu Organizacyjnego Archidiecezji Warszawskiej ds. beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego ks. dr Jerzy Jastrzębski poruszył temat aktualności przesłania obu postaci.

W homilii duchowny nazwał Prymasa Tysiąclecia i matkę Różę Czacką prorokami naszych czasów. Powiedział, że kard. Wyszyński prowadził trudny dialog z osobami o odmiennym światopoglądzie.

"Od władz PRL domagał się, żeby szanowały nie tylko katolików, ale wszystkich ludzi, także tych wykluczonych. Był zatem obrońcą wszystkich ludzi. Dlatego w 1968 r. bronił strajkujących studentów oraz zmuszonych do wyjazdu polskich obywateli żydowskiego pochodzenia" - powiedział ks. dr Jastrzębski.

Przypomniał, że za tę postawę 9 maja 1968 naczelny rabin Polski Zew Wawa Morejno wyraził wdzięczność prymasowi.

"Nie dziwi zatem, że w specjalnym liście rabin napisał: «Głęboka jest nasza wdzięczność dla dostojnego prymasa Polski, który w ciężkiej dla nas chwili podniósł swój głos protestu przeciwko szerzeniu nienawiści i niestrudzenie nawołuje do miłości, pojednania i konsolidacji narodu»" - powiedział kaznodzieja.

Wskazał, że kard. Wyszyński i matka Czacka "wzywają nas do prowadzenia trudnego dialogu z każdym człowiekiem i z każdą władzą". "Skoro razem tworzyli Laski, miejsce spotkania różnych nurtów Kościoła, tego bardziej tradycyjnego i bardziej otwartego z niekatolikami, to ich wspólna beatyfikacja przypomina nam, że nie ma Kościoła łagiewnickiego czy Kościoła toruńskiego. Istnieje jeden Kościół święty, powszechny i apostolski, którego różnorodność jest wielki bogactwem" - zaznaczył ks. dr Jastrzębski.

Nazwał również obie postacie prorokami miłości, które uczą otwartości na drugiego człowieka, który krzyczy o miłość. Jako przykład przywołał słowa Wyszyńskiego, który pisał: "W życie społeczne nie można wchodzić z zaciśniętą dłonią. Trzeba ją otworzyć, bo tylko taka zyskuje zaufanie. Tylko otwartą dłoń można podać bratu i siostrze, tylko otwartą dłonią można ich podźwignąć. Miejcie rzetelną i przyjazną dłoń wobec wszystkich".

Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego uzgodniona ze Stolicą Apostolską została wyznaczona na 12 września 2021 r. W związku z tym trwają duchowe przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. "Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej" – napisał w komunikacie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Jako datę cyklicznych spotkań w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela specjalnie wybrano 28. dzień miesiąca, aby w ten sposób nawiązać do daty śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1981 r.

28 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się uroczysta msza św., której będzie przewodniczył ks. prof. Józef Naumowicz, który poruszy temat "Prymas Wyszyński a dzieło Lasek" - poinformowało PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Wśród dotychczas zaproszonych gości byli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW, biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Krzysztof Koehler z UKSW oraz Krystyna Szajer i Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,93 zł
39,90 zł

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Ks. Jastrzębski: kard. Wyszyński i matka Czacka uczą nas, że nie ma Kościoła łagiewnickiego czy toruńskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.