Ks. Michał Misiak odchodzi z Kościoła katolickiego

Ks. Michał Misiak odchodzi z Kościoła katolickiego
(fot. YouTube.com)
11 miesięcy temu
ddbelchatow.pl / facebook.com / ml

"Zacząłem żyć pełnią życia, być sobą, być szczęśliwym człowiekiem bez lęków i bez wrzodów na żołądku. Od 5 miesięcy nie jestem księdzem na płaszczyźnie mojej woli i życia codziennego" - napisał duchowny w oświadczeniu.

O swojej decyzji ks. Michał Misiak poinformował za pośrednictwem Facebooka. Poniżej zamieszczamy całość jego oświadczenia (pisownia oryginalna): 

"Pokój w sercu, radość w ciele i duchowe odprężenie to dzisiejsze dary od dobrego Taty dla mnie, Jego trudnego synka ????. Dokładnie rok temu, 31 maja 2019 roku miałem ważną rozmowę z Ksiedzem Abpem Grzegorzem Rysiem, a dziś w tę rocznicę dostałem odpowiedź z Watykanu, na którą czekałem 8 lat. Od 8 lat prosiłem Ojca Świętego o możliwość bycia księdzem i założenia rodziny, z powodu rozeznanego na 2 tyg. rekolekcji ignacjańskich, powołania do małżeństwa i ewangelizacji. W zeszłym roku Ksiądz Abp Grzegorz próbował rozwiązać mój wewnętrzny konflikt i zaproponował mi odejście z kapłaństwa lub parafię w Konstantynowie Łódzkim. Wybrałem parafię. Po trzech miesiącach, na prośbę mojego proboszcza, zostałem odwołany z przyczyn "niewłaściwego wypełniania posługi wikariusza". To był dla mnie znak od Boga, że On ma inne miejsce i inną służbę dla mnie. Wyjechałem na misję do Afryki, by przez pomaganie siostrom i braciom z Trzeciego Świata odnowić swoje powołanie do miłości Boga i ludzi i odnaleźć prawdę o sobie samym. Ksiądz Arcybiskup dyspensował mnie od brewiarza, sutannę zostawiłem w polskiej szafie i zacząłem życie karmiąc się Słowem Bożym i łaską płynąca z osobistej relacji z moim Panem Jezusem Chrystusem. Zacząłem suchać tylko Jego głosu, bezpośrednio na modlitwie. Dałem się poprowadzić Bogu bez dodatkowych sakramentalnych pomocy. Zacząłem żyć pełnią życia, być sobą, być szczęśliwym człowiekiem bez lęków i bez wrzodów na żołądku. Od 5 miesięcy nie jestem księdzem na płaszczyźnie mojej woli i życia codziennego. Moim powołaniem jest służba Bogu i ludziom oraz małżeństwo. Chcę wreszcie pójść tą drogą. Dziś w liście z Watykanu dostałem braterskie upomnienie. Wiem, że gdy nie wrócę do wcześniejszego systemu życia i w przyszłości zawrę przymierze małżeńskie w Kościele katolickim zostanę ukarany zakazem głoszenia Ewangelii, katechizowania i posługi duchowej we wszystkich kościołach katolickich na świecie. Nie mogę się na to zgodzić, gdyż Chrystus zaprasza mnie do ewangelizacji i głoszenie o Jego miłości i o Jego prawie. Z zakończeniem posługi kapłańskiej muszę zatem zakończyć moją duchową drogę w Kościele katolickim. Bóg o wszystko już się zatroszczył. Zaprosił mnie do Kościoła zielonoświątkowego, w którym w przyszłości pragnę podjąć posługę pastora. Jestem szczęśliwszy będąc w tym miejscu, w którym dziś jestem, ale wierzę, że to co najpiękniejsze jest jeszcze przede mną. Proszę, w tym ważnym dla mnie dniu, o modlitwę za moje nowe życie. W prawdzie, wolności i w miłości. Ps. Proszę o niekomentowanie tej mojej wypowiedzi".

Pokój w sercu, radość w ciele i duchowe odprężenie to dzisiejsze dary od dobrego Taty dla mnie, Jego trudnego synka ????....

Opublikowany przez Michała Misiaka Niedziela, 31 maja 2020


Do sprawy księdza Misiaka odniósł się łódzki duchowny, ks. Przemysław Szewczyk. 

"Wiadomość o Michale oznacza zamknięcie pewnego rozdziału, więc pozwolę sobie na kilka słów podsumowania.

1. Zintegrowanie prawicowego upolitycznionego katolicyzmu, bardzo silnego pragnienia małżeństwa i rodziny oraz charyzmatycznego chrześcijaństwa w jednym ludzkim ciele, duszy i umyśle od początku wydawało mi się niewykonalne. Te rzeczywistości z trudem integrują się w społecznym ciele Kościoła... Coś musiało odpaść, żeby wszystko nie padło...

2. Smutno mi, że poświęcona została jedność Kościoła, rzecz za którą Pan oddał życie. Nie siedzę w głowie mojego brata i nie wiem, do czego innego był zdolny. Wybrał, jak wybrał. Smutno, szkoda, boli, ale cóż... Jego droga.

3. Ze wszystkiego warto wyciągnąć lekcję, więc sugeruję kilka tematów:

a. Dziedzictwo czasów minionych jako balast w pokoleniu wolności, czyli czy jedność Kościoła wczoraj jest modelem dla dzisiaj.

b. Klerykalizm jako przekleństwo, czyli jak bardzo nam szkodzi utożsamienie służby Bogu z byciem duchownym.

c. Celibat: dla kogo i od kiedy?

Pewnie byłoby więcej, bo wydarzenie jest niezwykle inspirujące, ale te trzy wydają mi się najważniejsze" - napisał na swoim Facebooku.

Wiadomość o Michale oznacza zamknięcie pewnego rozdziału, więc pozwolę sobie na kilka słów podsumowania. 1....

Opublikowany przez Przemysława Marka Szewczyka Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Do sprawy odniósł się także Łukasz Głowacki, dziennikarz, założyciel i prowadzący kanał "Maskacjusz" na YouTube:

"Wiadomość o tym, że ks. Michał Misiak zamierza odejść z Kościoła katolickiego jest bardzo smutna, ale jednocześnie to logiczna konsekwencja drogi, którą obrał już kilka lat temu. Jestem w tej komfortowej sytuacji, że nigdy nie wieszczyłem, że do tego dojdzie, mogę więc z czystym sumieniem nie napisać: „a nie mówiłem”. Bo wierzyłem, że te kilka długich okresów, podczas których Michał miał szansę na przemyślenie swojej dalszej drogi, zaowocuje powrotem do kapłaństwa.

Michał nie miał jako ksiądz łatwego życia - choć zawsze tryskał pomysłami, potrafił „grać w grę” z mediami, był arogancko autentyczny i obdarzony charyzmatem rozpalania w ludziach chęci szukania Boga, to jednocześnie nie potrafił współpracować ze swoimi kolegami-kapłanami i bardzo szybko utworzyła się wokół niego pustka. Miał tę fatalną zdolność, że nawet tych, którzy cierpliwie chcieli go wspierać, odpychał.

Miał swoją wizję bycia księdzem, która zupełnie nie akceptowała powtarzalności obowiązków, ale jednocześnie mogła doprowadzić do zbudowania rzeczy o niezwykłej mocy ewangelizacyjnej. Każda budowa wymaga jednak fundamentów i wspólnoty, trzeba ją przygotowywać, a potem wytrwale ciągnąć w górę. Myślenie projektami, a nawet setkami projektów, nie dało się pogodzić z codzienną spowiedzią, dyżurami w kancelarii parafialnej czy pogrzebami. Wyjątkowo częste zmiany parafii nie brały się znikąd, nie były też wyłącznie owocem przywar kolejnych proboszczów.

Każdy jednak dojrzewa. W Michale przez długi czas była wola walki o to, żeby być dobrym księdzem. Gdy pojawiał się w nowej parafii, zawsze patrzył na nią  hurraoptymistycznie, kochał proboszcza i z pasją angażował się w życie wspólnoty. Potem jednak  przychodził moment, w którym myślenie projektowe zderzało się z parafialną codziennością i dochodziło do konfliktów, prowadzących do ochłodzenia relacji, braku wzajemnej cierpliwości i... kolejnej zmiany.

Mógłby z Michała być bardzo dobry ksiądz, prowadzący ludzi do spotkania z Jezusem. Bo wreszcie nauczyłby się współpracować z kolegami, a cierpliwość, jaką mu okazywał obecny biskup, dawała szansę na znalezienie mu pola do zbudowania na solidnym fundamencie i we wspólnocie czegoś wielkiego. Ba - mógł ten projekt sam wymyślić.

A on w tym czasie wymyślił coś innego - że musi mieć żonę. I jednocześnie musi być księdzem. Z jednej strony to zrozumiałe - w końcu każdy z nas ma jakieś potrzeby i chciałby je realizować, w dodatku te potrzeby zmieniają się z czasem. Ale bardzo często w życiu trzeba wybierać. Michał mówił, że nie wyobraża sobie życia bez ewangelizacji. Tyle tylko, że do tego nie trzeba koniecznie być księdzem.

Jest mi bardzo przykro, że Michał rozstaje się z Kościołem. Wciąż miałem nadzieję, że dojrzeje do kontynuowania drogi w kapłaństwie. A jeśli nie, to że bycie w Kościele jest dla niego wartością i jako już świecki - mąż swojej wymarzonej żony - stanie obok innych świeckich, kobiet i mężczyzn, by docierać z orędziem Ewangelii do tych, którzy nie widzą potrzeby budowania swojego życia na aktywnej relacji z Bogiem, Kościołem i sakramentami.

Michał tych słów nie przeczyta, bo kilka miesięcy temu zablokował mnie, gdy zapytałem go, czy Kościół katolicki nadal jest jego Kościołem (wcześniej napisał pod jednym z moich wpisów tekst, który wskazywał na to, że nie). Potrzebował wtedy afirmacji. Zresztą w ostatnich latach właśnie tego szukał u ludzi, nawet tych, do których wcześniej przychodził z prośbą o radę i od których rady przyjmował.

Widzę, że lawinowo przybyło fachowców od ks. Michała. Wszyscy teraz się na nim znają. Jedni piszą sążniste teksty (jak ten), inni kwitują sprawę krótko i bezceremonialnie. Nikt z nas nie jest fachowcem od Michała. Każdy jednak może się modlić w jego intencji. Zachęcam do tego i sam mogę taką systematyczną modlitwę obiecać".

Wiadomość o tym, że ks. Michał Misiak zamierza odejść z Kościoła katolickiego jest bardzo smutna, ale jednocześnie to...

Opublikowany przez Łukasza Głowackiego Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Ksiądz Misiak znany był z wielu niekonwencjonalnych pomysłów ewangelizacyjnych. Głośno o kapłanie zrobiło się za sprawą takich inicjatyw jak m.in. walka różańcem z dopalaczami, spowiedź w trakcie spaceru, egzorcyzmy na facebooku czy kolęda w agencji towarzyskiej. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
30,03 zł
42,90 zł

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Ks. Michał Misiak odchodzi z Kościoła katolickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.