Ks. Popiełuszko - jego przesłanie ważne do dziś

Abp Nycz: Przesłanie ks. Jerzego nie przestało być aktualne do dziś
KAI / drr

O aktualności przesłania i postaci ks. Jerzego Popiełuszki mówił dzisiaj abp Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski wziął udział w specjalnej sesji przed beatyfikacją kapłana ludzi pracy, która odbędzie się 6 czerwca w Warszawie. Zaznaczył, że trzeba troszczyć się o to, by młode pokolenie poznało i przyjęło ks. Popiełuszkę jako swojego.

Abp Nycz podkreślił, że beatyfikacja jest okazją, by pokazać postać ks. Popiełuszki, jako wzór kapłana, wzór człowieka, który 25 lat temu stał się osobą znaczącą w Polsce. Jego śmierć i grób zgromadziły i nadal gromadzą ludzi. Ks. Jerzy - zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa - był zdaniem metropolity warszawskiego gotowy być przy ludziach nawet za cenę życia. Jego przesłanie, potrzebne ćwierć wieku temu, nie przestało być aktualne także i dzisiaj.

Arcybiskup apelował, by przedstawiać beatyfikację w trzech aspektach - w odniesieniu do przeszłości, teraźniejszości, ale i przyszłości. - Trzeba, by młode pokolenie poznało i przyjęło ks. Popiełuszkę jako swojego. Bez pamięci naród traci bowiem swoją tożsamość - zaznaczył. Abp Nycz podkreślił, że "Kościół podejmując proces beatyfikacyjny nie zmarnował męczeństwa ks. Jerzego, wydarzenie tragiczne przerodziło się w radość beatyfikacji". Tu można - zdaniem abp. Nycza - przeprowadzić analogię do ostatnich tragicznych wydarzeń katastrofy pod Smoleńskiem, by z dramatu i bólu wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Metropolita warszawski przypomniał, że beatyfikacja zbiega się z kolejnym Narodowym Dniem Dziękczynienia. Wspomniał, że Dzień ma nas uczyć wyrażania swojej wdzięczności - Bogu, ale też ludziom. - Bez umiejętności mówienia dziękuję ludziom, nie będziemy umieli dziękować Bogu - uważa abp Nycz.

Zaznaczył, że Świątynia Opatrzności Bożej, która powstaje na warszawskim Wilanowie i jest miejscem świętowania Dnia Wdzięczności, w niedalekiej przyszłości będzie miała relikwie ks. Popiełuszki, a być może także Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. Znajduje się tam już grób ks. Jana Twardowskiego i prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Arcybiskup przypomniał też w skrócie plan obchodów Dnia Wdzięczności i beatyfikacji. Uroczystości zaplanowano już na 5 czerwca, na sobotę, kiedy o godz. 15.00 młodzież spotka się w Wilanowie przed świątynią na modlitwie, po której będzie inscenizacja religijna - w godz. 17.30-19.00. Po godz. 19.00 zaplanowano czuwanie modlitewne. W niedzielę, 6 czerwca, Msza św. beatyfikacyjna rozpocznie się o godz. 11.00 na placu Piłsudskiego. Następnie procesja z relikwiami ks. Jerzego Popiełuszki ruszy ulicami Warszawy do Wilanowa. Z powodu odległości przemarsz może potrwać ok. 4 godzin.

Podczas sesji prof. Jan Żaryn przedstawił referat „Sprawa ks. Jerzego jako element polityki PRL wobec Kościoła w latach 80-tych”. Przypomniał, że po drugiej wizycie Jana Pawła II w Polsce, w 1983 roku, władze komunistyczne w kraju, ale i moskiewskie uświadomiły sobie, ze w latach 1981-83 niezwykle wzrósł autorytet Kościoła katolickiego.

Podczas stanu wojennego cały ruch „Solidarności” odnalazł bowiem w Kościele przestrzeń wolności – w wymiarze materialnym, czyli udostępnionych kościelnych budynków, jak i w duchowym. Nawet osoby oddalone do tej pory od Kościoła, odnalazły się w nim. Po wizycie papieża, władze uznały, że nadszedł czas rozprawy z Kościołem, rozumianym jako hierarchia, ale i jako wspólnota wiernych – szczególnie wspólnota „Solidarności”.

Prof. Żaryn postawił pytanie czy zabójstwo ks. Jerzego było wynikiem tej polityki nacisku na polskich biskupów, by ci podporządkowali się władzom i ich interpretacji prawa stanowionego czy też było to efekt wydanego rozkazu niezwiązanego z tą polityką?

Zwrócił uwagę na dokumenty departamentu I, wydziału 14, zajmującego się rezydenturą rzymską, w których przytoczono rzekomą – bo nie ma potwierdzenia z innego źródła, że taka rozmowa miała miejsce - rozmowę abp. Bronisława Dąbrowskiego, ówczesnego sekretarza generalnego Episkopatu Polski z Janem Pawłem II, w której arcybiskup przytaczał rozpowszechnianą przez komunistów teorię, że zabójstwo ks. Jerzego było formą nacisku na gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Jednak - zdaniem prof. Żaryna - niezależnie od tego, czy rozkaz zabicia ks. Popiełuszki wyszedł z Moskwy czy też z gabinetu gen. Czesława Kiszczaka, odpowiedzialność za śmierć kapłana ponoszą polscy komuniści, oni bowiem prowadzili politykę, która doprowadziła do tego morderstwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Popiełuszko - jego przesłanie ważne do dziś
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.