Ks. prof. Bylina: Kapelani są dla żołnierzy wsparciem i ostoją
Wojsko Polskie, Straż Graniczna, Policja, Służba Więzienna, Straż Pożarna i Krajowa Administracja Skarbowa, które są kluczowe dla bezpieczeństwa kraju, mają swoich kapelanów. Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News ksiądz nadkomisarz dr hab. Sławomir Bylina, prof. KUL, są oni wsparciem i ostoją, zawsze są obecni w trudnych chwilach, by pełnić posługę duszpasterską.
Ksiądz prof. Bylina podkreśla, że prócz służb mundurowych działają w Polsce też liczne organizacje obronne, gdzie również obecni są kapelani.
- Jesteśmy otwarci zarówno na wsparcie duchowe, moralne, jak również na posługę w różnych trudnych sytuacjach. Oczywiście każda formacja ma swoją specyfikę, Wojsko Polskie, Policja czy Straż Pożarna, czy nawet służba leśna mają swoje indywidualne podejście. Będąc z nimi, możemy rozmawiać ich językiem, możemy wspierać ich właśnie w tych konkretnych zadaniach, które wykonują dla dobra Ojczyzny - dodaje.
Kapelani biorą udział w odprawach, szkoleniach, prowadzą zajęcia i pomagają przez indywidualne rozmowy z każdym z chętnych funkcjonariuszy oraz pracownikiem.
Jak dodał ksiądz nadkomisarz Bylina, jego posługa jest odbierana bardzo ciepło i jest bardzo potrzebna.
-Spotykam się z otwartością. Początkowo było to zainteresowanie, a z czasem, gdy organizujemy różnego rodzaju pielgrzymki, spotkania, szkolenia, zajęcia, rodzi się potrzeba zadania pytań o kwestie duchowe, o wsparcie, modlitwę. Jest też potrzeba obecności w bardzo trudnych sytuacjach, w których kapelani w mojej ocenie spełniają się najlepiej - zaznacza rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News.
Kapłan opowiedział też o misjach zagranicznych, w których brał udział.
- Warunki są tam o wiele trudniejsze niż służba w kraju, bardziej wymagające, musimy zwracać uwagę na zwiększony poziom bezpieczeństwa, tym bardziej relacja z funkcjonariuszami i żołnierzami jest bardziej otwarta - podkreślił. Dodał, że na misjach potrzebne jest duże zaufanie, które rodzi się z czasem.
- Kapelani są ostoją, wsparciem - zaznacza. Ksiądz wspomina misję na Bałkanach, gdzie zdarzyło się, że w ciągu dwóch dni był z posługą kapłańską aż w sześciu miejscach.
Ksiądz profesor wyjaśnił też, że kapelani są strukturalnie pod opieką Delegata Konferencji Episkopatu Polski, którym jest obecnie bp Wiesław Lechowicz, Biskup Polowy Wojska Polskiego.
- Mamy swoje struktury, rokrocznie organizujemy rekolekcje, mamy kontakt na różnego rodzaju spotkaniach i pielgrzymkach, jest to trudne, ale wymiana doświadczeń jest dla nas bardzo ważna - podkreśla.
vaticannews.va/Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Tomasz Zielenkiewicz/dm
Skomentuj artykuł