Ks. prof. Henryk Wejman biskupem pomocniczym
Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, 54-letni ks. prof. Henryk Wejman został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Archidiecezja szczecińsko-kamieńska potrzebowała nowego biskupa pomocniczego, gdyż w maju 2013 r. na emeryturę przeszedł 77-letni bp Marian Błażej Kruszyłowicz, pełniący tę funkcję od 1990 r.
Ks. prof. Henryk Wejman (ur. 1959 r. w Choszcznie) święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. W latach 1978-1984 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu i Szczecinie. Studiował następnie teologię na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza (Angelicum), gdzie w 1990 obronił doktorat. Habilitował się w 1997 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2003 r.
Przed wyjazdem na studia do Włoch pracował jako wikariusz parafii pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu (1984-1985). W latach 1990-91 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Szczecinie. Przez następne dwa lata był proboszczem szczecińskiej parafii pw. św. Brata Alberta, z kolei w latach 1993-1998 - ojcem duchownym kleryków w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.
Od 2012 r. jest dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Obejmując to stanowisko zapowiedział m.in. intensywniejszą współpracę z innymi ośrodkami naukowymi w Szczecinie oraz większe otwarcie Wydziału na dialog z innymi wyznaniami i religiami. "W tym celu pragniemy uściślić kontakty z ośrodkami akademickimi w Niemczech, oprócz Bambergu i Greifswaldu szczególnie z Berlinem i Kolonią" - mówił dwa lata temu w wywiadzie dla "Niedzieli".
Wcześniej ks. prof. Wejman pełnił funkcję kierownika Katedry Teologii Moralnej i Duchowości Wydziału Teologicznego US. Był także wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Brał aktywny udział w przygotowaniach do I Synodu Kościołów Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. Specjalizuje się w aksjologii i teologii duchowości. Jest autorem 19 monografii oraz 211 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości, Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Komisji Bioetycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jest starszym bratem ks. dr. hab. Grzegorza Wejmana, znanego historyka Kościoła Pomorza Zachodniego.
Skomentuj artykuł