Ks. prof. Mazurkiewicz: Wiernych obowiązuje nauka społeczna Kościoła
Redaktor naukowy "Słownika katolickiej nauki społecznej" ks. prof. Piotr Mazurkiewicz powiedział w poniedziałek podczas prezentacji tej publikacji, że dla wiernych nauka społeczna Kościoła ma charakter obowiązujący, a słownik może ją im przybliżyć.
W poniedziałek w Warszawie odbyła się prezentacja "Słownika katolickiej nauki społecznej" Instytutu Wydawniczego PAX. Zawiera on 131 haseł uporządkowanych w ramach dziewięciu działów: podstawy nauczania społecznego Kościoła; zasady społeczne, normy i wartości; człowiek – jego prawa i obowiązki; małżeństwo i rodzina; praca i życie zawodowe; społeczeństwo i kultura; polityka (wspólnota polityczna); ekonomia i sprawy międzynarodowe"
Są w nim m.in. takie hasła, jak: wojna hybrydowa, teoria gender, prawo do regionalizmu, moralność prawa, feminizm, LGBT+, populizm, przepływy kapitału, korporacje międzynarodowe czy światowe dobro wspólne. W obrębie każdego działu obowiązuje alfabetyczny układ haseł. Każde opatrzone jest bibliografią.
Redaktor naukowy słownika ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz powiedział, że publikacja ta ujmuje aktualne zagadnienia przez pryzmat nauki społecznej Kościoła katolickiego.
Zauważył, że stanowisko Kościoła katolickiego dotyczące życia społecznego, nazywane nauką społeczną Kościoła, zawarte jest w oficjalnych dokumentach, jak konstytucje, encykliki czy adhortacje i stanowi część magisterium (oficjalnego nauczania – przyp. red.) Kościoła.
- Dokumenty te zawierają dość ogólne wskazania pewnych kierunków działań. Ich analizą na uczelniach wyższych zajmuje się dyscyplina naukowa, która wskazuje bardziej szczegółowe, praktyczne rozwiązania nazywane katolicką nauką społeczną – powiedział profesor. Przyznał, że jest to oczywiście pewna wykładnia nauki społecznej Kościoła dokonana przez konkretnych naukowców.
Zaznaczył, że wbrew różnych opiniom "nauka społeczna Kościoła katolickiego dla wiernych ma charakter obowiązujący", bo "jest ona wyrażona zarówno w dokumentach, które są traktowane jak dogmaty społeczne, w takich, w których kolejni papieże wykładają stanowisko Kościoła katolickiego, ale też mamy takie dokumenty, które są jedynie zachętami". Jako przykład wskazał adhortacje.
Ocenił, że słownik może być pomocą dla księży, którzy powinni znać nauczanie Kościoła w kwestiach społecznych, i dla wiernych świeckich, których zadaniem jest zaangażowanie w życie publicznym.
- Życie chrześcijanina, katolika powinno być spójne, więc niezbędna jest mu nie tylko troska o rozwój duchowy, ale także znajomość katolickiej nauki społecznej – powiedział ks. prof. Mazurkiewicz.
Słownik przygotowało środowisko Międzynarodowego Centrum Badawczo-Dydaktycznego Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy ze specjalistami z różnych ośrodków akademickich. Prace nad publikacją trwały dwa lata. Zaangażowało się w nią 48 specjalistów w Polsce.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł