Ks. prof. Walencik: Żaden duchowny nie otrzymuje bezpośrednio żadnych środków z Funduszu Kościelnego

Ks. prof. Dariusz Walencik (fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski / YouTube.com)
PAP / tk

W Polsce jest ponad 20 tys. osób, których składki są dofinansowywane z Funduszu Kościelnego — powiedział we wtorek ks. prof. Dariusz Walencik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Zaznaczył, że duchowni nie otrzymują z funduszu emerytur i rent oraz nie jest w żaden sposób dofinansowane ich utrzymanie.

Premier Donald Tusk poinformował 27 grudnia 2023 r., że rząd powołał międzyresortowy zespół w sprawie zmiany systemu finansowania Funduszu Kościelnego, w tym zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie KEP ks. prof. Dariusz Walencik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego wyjaśnił zasady funkcjonowania funduszu.

- Po 1989 roku, kiedy na mocy rozporządzenia Rady Ministrów zmieniono cele Funduszu Kościelnego, środki przeznaczane są na trzy cele: dofinansowywanie składek części osób duchownych na ubezpieczenia społeczne i w określonych przypadkach na składki na ubezpieczenie zdrowotne (zakony klauzurowe, misjonarze w okresie pracy na misjach, alumni seminariów, nowicjatów i postulatów); wspomaganie działalności charytatywno-opiekuńczej prowadzonej przez kościelne osoby prawne; dofinansowanie remontów zabytkowych obiektów sakralnych — powiedział ks. prof. Dariusz Walencik w czasie konferencji prasowej w siedzibie KEP w Warszawie.

Zaznaczył, że "drugi i trzeci cel stanowią niewielki odsetek w Funduszu Kościelnym". - Tegoroczna ustawa budżetowa przewiduje, że Fundusz Kościelny to ma być 257 mln zł, a tylko 11 mln zostało przeznaczonych na drugi i trzeci cel, czyli mniej więcej dziewięćdziesiąt kilka procent środków z Funduszu Kościelnego jest przekazywanych do ZUS — powiedział ekspert.

Podkreśli, że "żaden duchowny nie otrzymuje bezpośrednio żadnych środków z funduszu". - Fundusz nie wypłaca im emerytur, renty czy nie finansuje w żaden sposób ich utrzymania — zaznaczył ekspert.

- W Polsce jest ponad 20 tys. osób, za które Fundusz Kościelny dofinansowuje składki — poinformował ks. prof. Walencik.

- W praktyce środki przekazywane są z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do ZUS. Pozostałe dwa cele odbywają się na zasadzie składania wniosków do ministerstwa, gdzie powołany zespół, który ocenia wnioski i minister podejmuje decyzję o przyznaniu danej dotacji — mówił ks. prof. Walencik.

Zwrócił uwagę, że "pomimo 74 lat nie zrealizowano przepisu ustawy, który przewiduje udział przedstawicieli związków wyznaniowych w zarządzie Funduszu Kościelnego".

W latach 2012-2013 trwały prace, które skończyły się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych. Po czym prace przerwano i do dnia dzisiejszego ich nie wznowiono.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. prof. Walencik: Żaden duchowny nie otrzymuje bezpośrednio żadnych środków z Funduszu Kościelnego
Komentarze (2)
AZ
~Aneta Zajączkowska
11 stycznia 2024, 21:32
Ale nie żyją za 4 tys. zł miesięcznie. Pracuje 30 lat, a tyle zarabiam. Dochody księży są znacznie wyższe. Wiem bo jak im mówię ile zarabiam, to śmieją się i pytają czy mi wystarcza. A mam wielu znajomych księży. Żaden nie zaproponował pomocy. Dodam, że mam 4 dzieci: troje dorosłych jeden licealista.
D.
~Danka ...
9 stycznia 2024, 21:06
Jeżeli nie otrzymują to rzeczywiście lepiej zlikwidować, bo i tak nic z tego nie ma.