Ks. Sawa: bacznie obserwuję to, co dzieje się w Kościele i jestem tym zmęczony

Ks. Sawa: bacznie obserwuję to, co dzieje się w Kościele i jestem tym zmęczony
(fot. depositphotos.com)
2 lata temu
KAI / sz

"Wystarczy, że coś powie się o ekumenizmie, kształcie liturgii, sposobach przyjmowania Komunii, znaczenia charyzmatów czy o nadużyciach w kulcie maryjnym to następuje niekończąca się opowieść ze strony tych, którzy odnowę Kościoła widzą w Komunii na klęcząco, kolejnym odmówionym nabożeństwie do Maryi i ograniczeniu świeckich w posłudze nauczania w Kościele" - mówi przełożóny Szkołe Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej. -

 
Zdaniem misjonarza miłosierdzia, potrzeba większego zaangażowania biskupów, księży i świeckich w ewangelizację bezpośrednią - na ulicy czy w domach, "twarzą w twarz".
 

Jak podkreślił w swoim szeroko komentowanym facebookowym tekście wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, ścieranie się różnych wizji w Kościele, podział na konserwatystów i postępowców, inne spory dowodzą pewnego zagubienia. "Niestety sporu nie ma w kwestii pomocy ubogim, uchodźcom czy ewangelizacji niepraktykujących. Ale wystarczy, że coś powie się o ekumenizmie, kształcie liturgii, sposobach przyjmowania Komunii, znaczenia charyzmatów czy o nadużyciach w kulcie maryjnym to następuje niekończąca się opowieść ze strony tych, którzy odnowę Kościoła widzą w Komunii na klęcząco, kolejnym odmówionym nabożeństwie do Maryi i ograniczeniu świeckich w posłudze nauczania w Kościele" - zauważył ewangelizator i wskazał, że "Kościół potrzebuje Jezusa".

Czego potrzebuje Kościół? Bacznie obserwuję wszystko, co dzieje się w Kościele. Różne inicjatywy, formy duchowości,...

Opublikowany przez Przemysław Sawa Ksiądz Wtorek, 18 czerwca 2019

"Za mało mówi się o Jezusie. Tak po prostu - jako o przyjacielu, bracie, Zbawicielu, z zachwytem Nim jako osobą" - stwierdził przełożony generalny SECiM, powtarzając, że wierzący potrzebują "ewangelizacji z wielką mocą, żywej wiary, więcej serca w modlitwie. Po prostu duchowości".

"Ważna jest Tradycja, zwyczaje, doświadczenia ludowe. Ale najważniejszy jest Jezus. Marzę więc o Kościele napełnionym Duchem Świętym, o Kościele, w którym normalne jest uwielbienie, noszenie Pisma Świętego na liturgię i posiadanie go zawsze przy sobie, radość, posługa charyzmatyczna, realna formacja wiary, której większość katolików nie ma, szczere braterstwo, otwarcie na chrześcijan z innych Kościołów i wspólnot. Marzy mi się Kościół, w którym parafie ewangelizują" - zwierzył się kapłan diecezji bielsko-żywieckiej i zachęcił do czytania tekstów Franciszka, zwłaszcza "Evangelii gaudium" i "Christus vivit".

"Tam jest cały program odnowy Kościoła, który musi iść w głąb, w duchowość, i na peryferia - wyjść ze strefy komfortu i pójść do ludzi tam gdzie żyją, chodzą" - dodał i przestrzegł na koniec, że jako ewangelizator i misjonarz boi się, że wielki potencjał wiary może zostać zmarnowany.

"Dlatego wszędzie powtarzam, że mamy ostatnie pięć minut. Obyśmy je nie przespali. Idźmy i czyńmy uczniów! Nie tylko uczcie katechizmu. To nakaz Jezusa" - wezwał.

Tylko w 2018 r. Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody zorganizowała: 41 kursów, w których udział wzięło 1400 osób, dwie serie rekolekcji dla księży, misje ewangelizacyjne w czterech parafiach, seminarium odnowy wiary w 7 parafiach, kurs Alfa dla młodzieży. Przedstawiciele wspólnoty zaangażowali się w liczne spotkania ewangelizacyjne dla młodych pod nazwą "Duchowa rEwolucja", poprowadzili pięć wieczorów chwały, 45 Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie, 284 spotkania modlitewne w Polsce i 132 w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dzięki wysiłkom SECiM powstało ostatnio liceum katolickie, wydawnictwo oraz fundacja świadcząca pomoc psychologiczną.

Licząca kilkaset osób Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej istnieje od 2006 roku. Dzieło Szkół Nowej Ewangelizacji, których inicjatorem jest José Prado Flores z Meksyku, ma być odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do podjęcia nowej ewangelizacji świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gianni Valente, Andrea Tornielli
27,93 zł
39,90 zł

Dzisiejszy Kościół przypomina bardziej pole bitwy niż szpital polowy. 

Jak doszło do tego, że arcybiskup Carlo Maria Viganò napisał szokujące dossier, w którym oskarżył papieża o krycie seksualnego przestępcy i zażądał jego dymisji? Kto...

Skomentuj artykuł

Ks. Sawa: bacznie obserwuję to, co dzieje się w Kościele i jestem tym zmęczony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.