Ks. Studnicki: w Kościele żadne cierpienie ani grzech nie są prywatne

(fot. depositphotos.com)
KAI / pk

"Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatne" - podkreśla ks. Piotr Studnicki.

Koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka (COD) przypomina, że pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie przeżywany w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych.

Diecezje, zakony oraz zgromadzenia organizują nabożeństwa pokutne w katedrach, sanktuariach oraz kościołach parafialnych, a wielu biskupów wzywa do podjęcia postu wynagradzającego za grzech przestępstw seksualnych w Kościele - zaznacza duchowny.

Ks. Studnicki przypomina, że inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel Papieża Franciszka, który w Liście do Ludu Bożego zachęcał do modlitwy pokutnej i postu, które mają "rozbudzić nasze sumienia, naszą solidarność i nasze zaangażowanie na rzecz kultury ochrony, oraz mówienia «nigdy więcej» wszelkim rodzajom i formom nadużyć".

DEON.PL POLECA

Koordynator medialny COD zwraca uwagę, że wykorzystanie seksualne dziecka jest przestępstwem, które wymaga odpowiedzi na różnych poziomach, np. pomocy psychologicznej pokrzywdzonym, konkretnych działań prawno-karnych wobec sprawców oraz szerokiej edukacji i prewencji społecznej. "Pamiętajmy jednak, że skrzywdzenie dziecka, zwłaszcza przez osobę duchowną, jest również ogromnym grzechem, który uderza i ciężko obraża samego Boga. Stąd konieczność pokuty, którą w Kościele wspólnie podejmujemy - komentuje ks. Piotr Studnicki.

"Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatne. Gdy cierpi jeden człowiek, współcierpią inni, a grzech każdego z nas osłabia organizm całej wspólnoty" - dodaje duchowny. Wspólna modlitwa pokutna na początku Wielkiego Postu ma uwrażliwiać nasze serca i zmieniać sposób myślenia, tak aby każdy w Kościele zrobił wszystko co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży - tłumaczy ks. Studnicki.

Na tegoroczny dzień pokutny zostały przygotowane trzy wersje nabożeństwa Drogi Krzyżowej, do wykorzystania w parafiach i innych wspólnotach kościelnych. Autorami rozważań są ojcowie jezuici Dariusz Piórkowski i Jacek Poznański, trzeci powstał w kręgu Komisji ds. Duszpasterstwa KEP.

Teksty nabożeństw można ściągnąć ze strony Centrum Ochrony Dziecka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Studnicki: w Kościele żadne cierpienie ani grzech nie są prywatne
Komentarze (2)
Maria Łada
4 marca 2019, 19:44
W Polsce ktoś musi zacząć walczyć z przestępczością wobec dzieci, nie mówię o prawie, które niby jest, ale o edukacji, i Kościół by się do tego najlepiej nadawał. Gdyby księża podczas kazania powiedzieli żeby nie bić dziecka, nie poniżać go, część osób zaczęłaby się z tym liczyć, nawet ze strachu, bo boją się księdza... Natomiast nie rozumiem, dlaczego ksiądz chce nam odebrać prawo do prywatności. Jakoś dziwnie napisane.
Ewa Zawadzka
4 marca 2019, 16:43
W materiale wideo rzecznik KEP plącze się w wyjaśnieniach - bp. Nycz na śniadanie Wielkanocne zaprosił recydywistę księdza-pedofila, dwukrotnie skazanego za pedofilię. [url]https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/archidiecezja-warszawska-odnosi-sie-do-raportu-fundacji-nie-lekajcie-sie,913070.html[/url]