Ks. Waldemar Cisło, dyrektor PKWP, zrezygnował. Wbrew doniesieniom powód jest zwyczajny
Ks. Waldemar Cisło zrezygnował z funkcji dyrektora polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sekcja działa od 2006 roku i od momentu jej powstania duchowny był jej dyrektorem. Jak powiedział, pora na kogoś nowego, bo był najstarszym z dyrektorów krajowych w całej organizacji.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) pomaga chrześcijanom w 140 krajach. Polska sekcja jest jedną z 23 krajowych sekcji PKWP.
Dlaczego zrezygnował ks. Waldemar Cisło?
Informację o rezygnacji ks. Cisło podał w poniedziałek jako pierwszy Onet, łącząc ją z niepotwierdzonymi zarzutami o nieprawidłowe rozliczanie zbiórek PKWP. Według dziennikarzy portalu decyzja o rezygnacji zbiegła się w czasie z donosami kierowanymi przez byłych pracowników ks. Cisły w sprawie domniemanych nieprawidłowości w rozliczaniu zbiórek pieniędzy.
Duchowny zapewnił, że jego decyzja nie ma związku z żadnymi sygnałami o nieprawidłowościach w rozliczaniu zbiórek pieniędzy, które organizowało Stowarzyszenie. "Nie było żadnych nieprawidłowości. Co roku przeprowadzany jest audyt stowarzyszenia, z którym każdy może się zapoznać na stronie internetowej. Audytorzy nie zgłaszali żadnych nieprawidłowości" – zastrzegł ks. Cisło.
Nowy dyrektor PKWP ma objąć stanowisko 28 września
Polska sekcja PKWP działa od 2006 r. Od samego początku jej dyrektorem był ks. Cisło. "Po 20 latach organizowania tego wszystkiego chcę oddać to dzieło w nowe ręce. Nadszedł chyba czas, że PKWP potrzeba nowej twarzy. Zwłaszcza, że byłem najstarszym dyrektorem z 23 sekcji krajowej, więc wystarczy" – stwierdził. Ks. Cisło poinformował PAP, że funkcję dyrektora będzie pełnił do 28 września. Dodał, że wtedy też poznamy nazwisko nowego dyrektora polskiej sekcji PKWP.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) pomaga chrześcijanom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu i pomoc budowlaną. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).
Od 2009 r. sekcja polska PKWP organizuje w listopadzie Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Od 2006 r. prowadzi również kampanię "SOS dla Ziemi Świętej", w ramach której pomaga chrześcijanom z Betlejem sprzedać w Polsce przygotowane przez nich pamiątki, rękodzieła, różańce, krzyże, figurki, ozdoby choinkowego, itd. Organizacja organizowała również akcje pomocy chrześcijanom w Syrii, Sudanie i Egipcie. Polska sekcja PKWP przygotowała m.in. wydanie publikacji "Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan" i przetłumaczoną na 176 języków książkę dla dzieci "Bóg przemawia do swoich dzieci: wybrane teksty z Biblii".
PAP / mł
Skomentuj artykuł