Ks. Zampini: kryzys pandemii może prowadzić do lepszej przyszłości

fot. PAP/EPA/SANJEEV GUPTA
KAI / sz

„Musimy wykorzystać okazję, jaką stworzył kryzys pandemii, by wyobrazić sobie lepszą przyszłość” – podkreśla w rozmowie z amerykańskim tygodnikiem katolickim „Our Sunday Visitor” ks. Augusto Zampini, jeden z kierujących nową watykańską komisją ds. COVID-19, sekretarz pomocniczy w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

„Potrzebujemy liderów w sektorze publicznym, prywatnym i cywilnym, którzy wcisną reset - by raz na zawsze zdać sobie sprawę z tego, że sposób, w jaki żyjemy, nie jest zrównoważony” – dodał duchowny, który jednocześnie ostrzegł, że kryzys pandemii nie skończył się, gdyż nadal miliony cierpią z powodu wirusa, a wiele krajów na świecie nie osiągnęło jeszcze szczytu zachorowań.

Zdaniem pochodzącego z Buenos Aires kapłana, który przed święceniami w rodzinnej archidiecezji w 2004 roku, studiował prawo na Katolickim Uniwersytecie w Argentynie i pracował jako prawnik w Banku Centralnym Argentyny oraz w międzynarodowej kancelarii prawnej, pandemia koronawirusa to objaw kolejnego globalnego kryzysu ekologicznego – obok takich wyzwań jak: zmiany klimatyczne, nierówności społeczne czy brak bezpieczeństwa żywnościowego.

„Gwałtowna przerwa w działalności społecznej i gospodarczej daje nam jednak bezprecedensową okazję do zastanowienia się nad niedociągnięciami naszych instytucji i modelami rozwoju. Dlatego papież Franciszek uznał utworzenie komisji za niezbędne w tym dramatycznym momencie zmian. Świat nie będzie taki sam. Watykańska Komisja ds. COVID-19 ma być mechanizmem, dzięki któremu Kościół może stać się aktywną instytucją podczas kryzysu, stojącą u boku potrzebujących, dającą głos zapomnianym i wskazującą światowym przywódcom nową drogę, inną niż szybki powrót do nierównej i niezrównoważonej «normalności»” – wyjaśnia.

Jak tłumaczy rozmówca tygodnika, wśród propozycji, jakie przedstawiły działające w ramach komisji grupy robocze, są: zmniejszenie lub umorzenie długów państw, przegląd zdolności obsługi obecnych długów publicznych, obniżenie stóp procentowych i anulowanie papierów dłużnych, aby umożliwić krajom wykorzystanie nadwyżek budżetowych do zainwestowania w systemy opieki zdrowotnej. Wśród innych sugestii pracowników pięciu grup roboczych komisji jest także wezwanie do zawieszenia broni i ograniczenia jej produkcji, postulat przekierowania środków finansowych przeznaczonych na wydatki wojskowe i zwiększanie wysiłków na rzecz budowania pokoju po to, by wyciszyć konflikty zanim dojedzie do ich eskalacji. Ks. Zampini wspomina też o konieczności dostosowania ochrony socjalnej dla grup marginalizowanych. W tym kontekście mówi o takich rozwiązaniach jak: powszechny dochód podstawowy, zapewnienie podstawowych dóbr publicznych, przedłużenie wiz pracowniczych dla pracowników sezonowych oraz uproszczenie procedur zatrudniania.

Jednocześnie duchowny zapewnił, że dotychczasowe wnioski z prac w grupach roboczych muszą nabrać nowego kształtu w miarę, jak komisja wchodzi w kolejną fazę analizy i refleksji nad wyzwaniami kryzysu pandemii.

Komentując słowa szefa komisji i prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju kard. Petera Turksona o tym, że należy myśleć już teraz o następstwach obecnego kryzysu, ks. Zampini zwrócił uwagę, że świat był „straszliwie nieprzygotowany na kryzys na taką skalę”.

„Przeraziła nas własna podatność na zagrożenia, gdy widzieliśmy ogromne obciążenie państwowych systemów opieki zdrowotnej, jak zakłócone zostają łańcuchy dostaw i pojawia się groźba utraty źródeł utrzymania dla milionów ludzi. Jest jakiś naturalny instynkt, pchający nas z powrotem do dawnych instytucji, do szybkiego ożywienia gospodarczego. Dla nas byłoby to najgorsze wyjście. Musimy wykorzystać okazję, by wyobrazić sobie lepszą przyszłość” – tłumaczy.

Ks. Zampini wskazuje też na finanse jako „podstawowe narzędzie rekonfiguracji gospodarek” w stronę lepszej, zrównoważonej przyszłości. Uważa on, że należy promować inwestycje „zgodne z naszymi wartościami społecznymi, moralnymi i religijnymi”. Według niego, oznacza to konkretnie rezygnację z inwestowania w paliwa kopalniane i przejście w kierunku energii odnawialnej, a zamiast aktywności gospodarczej prowadzącej do wylesiania obszarów – inicjatywy zalesiania na dużą skalę. Jak podkreśla, powołując się nad badania, „tego rodzaju inwestycje okazały się bardziej odporne w ciągu całej pandemii niż tradycyjne portfele inwestycyjne”. „Wiemy, że takie inicjatywy już istnieją, zatem naszym głównym celem jest ich wspieranie” – dodaje.

Watykańska komisja ds. COVID-19 powstała na polecenie Ojca Świętego w połowie kwietnia tego roku. Komisja współpracuje z innymi dykasteriami Kurii Rzymskiej. Jej pracami kierują: prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju, kard. Peter Turkson, sekretarz ks. Bruno Marie Duffé oraz sekretarz pomocniczy ks. Augusto Zampini.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Zampini: kryzys pandemii może prowadzić do lepszej przyszłości
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.