Ks. Zdzisław Król spoczął w Świątyni Opatrzności

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP/ ad

W Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie pochowano dziś ks. infułata Zdzisława Króla, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Mszy św. w intencji wieloletniego kanclerza warszawskiej kurii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

W homilii metropolita warszawski zaznaczył, że rodzina i wszyscy, dla których zmarły był kimś bliskim przeżywają smutek po raz drugi, choć jest on już nieco inny niż 2,5 roku temu kiedy to odbywały się pogrzeby ofiar katastrofy.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu przeprowadzono ekshumacje w Świątyni Opatrzności Bożej i na cmentarzu w Pyrach. 21 listopada Naczelna Prokuratura Wojskowa potwierdziła, iż po przeprowadzeniu badań genetycznych okazało się, że ciała tragicznie zmarłych duchownych - ks. Zdzisława Króla i ks. prof. Ryszarda Rumianka, rektora UKSW - zostały zamienione i spoczęły w niewłaściwych grobach. Według prokuratury błąd popełnili Rosjanie.

"Żadna ludzka niefrasobliwość, żadne ludzkie niedbalstwo nie może zmienić tego faktu, że wszystko co powiedzieliśmy o Księdzu Infułacie podczas jego pogrzebu pozostaje aktualne i ważne" - zaznaczył kard. Nycz.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii, hierarcha wyraził przekonanie, że ks. Król w sposób wyjątkowy wypełnił słowa Jezusa o sądzie ostatecznym, "o sądzie z miłości". Zaznaczył też, że wielką troską zmarłego byli najbardziej potrzebujący, dlatego wielki nacisk kładł na sprawne działanie Caritas, zarówno na poziomie diecezji jak i parafii.

Kard. Nycz przypomniał też o wielkim zaangażowaniu ks. Króla w pomoc dla rodzin osób internowanych w stanie wojennym, którym udzielał bardzo konkretnej pomocy w ich codziennych sprawach.

Ks. infułat Zdzisław Król był jednym z najbardziej zasłużonych kapłanów archidiecezji warszawskiej i najbliższych współpracowników Prymasa Polski Józefa Glempa.

Urodził się 8 maja 1935 roku w Zdzieborzu (Zielonka) w parafii Pniewo w pow. Pułtusk. Święcenia kapłańskiej przyjął 3 sierpnia 1958 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pełnił następnie funkcje wikariusza w Grodzisku Mazowieckim i w parafii M.B. Loretańskiej na warszawskiej Pradze. Odbył studia stacjonarne na Wydziale Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1966 r. uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Był także kapelanem sióstr dominikanek-misjonarek w Zielonce.

Od roku 1967 pełnił funkcję notariusza Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W latach 1973-1979 był dyrektorem Domu Księży Emerytów, a w latach 1979-1992 kanclerzem Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Powierzono mu także funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego Cmentarzy Katolickich w Warszawie.

W 1976 roku ks. Król odznaczony został przywilejem noszenia rokiety, mantoletu i pierścienia. W 1979 roku został kanonikiem honorowym, a od 1982 roku był kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej. Został następnie jej prałatem kustoszem. Od 1993 roku był protonotariuszem apostolskim, czyli infułatem.

Ks. Król poświęcił się także pracy w katolickich mediach. Był przewodniczącym Rady Programowej miesięcznika "Wiadomości Archidiecezjalne Warszawskie", tygodnika "Przegląd Katolicki" i Katolickiego Radia Józef. Do roku 2006 był członkiem Rady Biskupiej Archidiecezji Warszawskiej i dziekanem dekanatu śródmiejskiego. W latach 1994-2008 był wikariuszem biskupim i przewodniczącym Wydziału Charytatywnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Pełnił też funkcję proboszcza parafii św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.

Od 1992 r. był proboszczem parafii Wszystkich Świętych. Na Mszach św., na których wygłaszał homilie, gromadziły się zawsze tłumy warszawiaków, przyjeżdżających do kościoła na Placu Grzybowskim nieraz z odległych dzielnic stolicy. Przyczynił się do renowacji i budowy wielu elementów świątyni: powstała w niej m.in. winda dla inwalidów, odnowiono schody, powstała też tablica ku czci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji.

W homiliach, które wygłaszał m.in. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela podczas Mszy św. za powstańców warszawskich i polskich żołnierzy oraz w intencji kombatantów, przypominał o potrzebie pamięci o patriotach, ale i wyrażania radości z wolnej ojczyzny.

Był jednym z najbliższych współpracowników Prymasa Polski Józefa Glempa. Podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski aktywnie uczestniczył w przygotowaniu poszczególnych spotkań i uroczystości, których szczegóły konsultował z samym Ojcem Świętym. Wśród licznych funkcji, od 1996 r. był ponadto postulatorem procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, którego był przyjacielem.

Od 31 marca 2000 r. ks. Król był kapelanem Warszawskiej Rodziny Katyńskiej. W 2001 r. został odznaczony medalem pamiątkowym i dyplomem honorowym członka Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W roku 2006 odznaczony został też orderem prymasowskim "Ecclesiae populoque servitium praestanti" i przeniesiony z probostwa na emeryturę z prawem rezydencji przy kościele Wszystkich Świętych.

Ks. infułat Zdzisław Król zginął w sobotę 10 kwietnia w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Miał 75 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Zdzisław Król spoczął w Świątyni Opatrzności
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.