Ksiądz Jerzy, Pius X i tajemnice Watykanu

KAI / psd

Przegląd książek w dzienniku Polska Bożydar Brakoniecki rozpoczyna od tych, które odnoszą się do postaci beatyfikowanego wczoraj ks. Jerzego Popiełuszki. Omawia „Tamę. Opowieść o życiu i męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki”, którą napisał ks. Jan Sochoń, znany warszawski poeta i filozof (wyd. WAM). "To znakomicie udokumentowana droga życiowa błogosławionego księdza Jerzego, w której na poczesne miejsce wysunięty jest jego niezwykły heroizm" - czytamy. Brakoniecki zauważa, że prócz wartości emocjonalnej książka ta to także oparta na dokumentach kronika wojny ideologicznej, jaką władze PRL-u prowadziły z Kościołem katolickim.

Dziennikarz Polski pisze też o tomie „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Spotkania po latach. Wywiady” autorstwa Piotra Olędzkiego (wyd. eSPe).Olędzki podjął się zadania rozmowy z czternastoma świadkami, którzy naświetlają nam postać księdza. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. ks. Jan Zając (odbywał z ks. Jerzym służbę wojskową w Bartoszycach), Rafał Wieczyński (reżyser filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”), wspomniany już ks. Jan Sochoń, ks. Jan Sikorski (w latach 1990–2001 naczelny kapelan więziennictwa RP), a także mecenasi biorący udział w procesie jego oprawców: Jan Olszewski i Krzysztof Piesiewicz.

DEON.PL POLECA

Brakoniecki pisze też o książce „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską” (wyd. św. Stanisława BM), biografii ks. Jerzego pióra dziennikarki Mileny Kindziuk („Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko”, wyd. Axel Springer Polska), która ma już na koncie dwie wcześniejsze książki o księdzu męczenniku. Z okazji beatyfikacji książkę o legendarnym kapelanie Solidarności wydali również Włosi. Jej autorką jest Annalia Gugielmi, ekspertka w dziedzinie najnowszej historii Polski. Książka nosi tytuł „Popiełuszko. Nie można zabić nadziei”.

Prócz książek o ks. Popiełuszce, Polska pisze też o tomie Josepha Langforda, założyciela zgromadzenia Misjonarzy Miłosierdzia, noszącym tytuł „Matka Teresa: ukryty ogień” (wyd. Znak) oraz o publikacji Tadeusza A. Kisielewskiego poświęconej Piusowi X pt. „Pierwszy »polski« papież”, (wyd. Rebis). Autor udowadnia, że św. PiusX, wcześniejszy kard. Giuseppe Melchiorre Sarto, był z pochodzenia polskim Ślązakiem, a jego przodkowie nosili nazwisko Krawiec.

Sporo intrygujących pytań z dziedziny historii i teologii znajdziemy również w książce „Tajemnice Watykanu” Bernarda Lecomte’a, znanego francuskiego dziennikarza i biografa Jana Pawła II (wyd. Znak) - czytamy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ksiądz Jerzy, Pius X i tajemnice Watykanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.