Ksiądz wydalony za popieranie "święceń" kobiet
Stolica Apostolska wydaliła z kapłaństwa ks. Roy’a Bourgeoisa, który nie chciał się wycofać ze swych publicznych deklaracji, otwarcie popierając kapłaństwo kobiet w Kościele katolickim.
Z tego samego powodu rok temu ze swoich szeregów 74-letniego duchownego usunęło amerykańskie zgromadzenia misyjne Maryknoll. Niesubordynowany kapłan, znany także ze swego zaangażowania pacyfistycznego został karnie wydalony do stanu świeckiego.
Wśród zarzutów stawianych byłemu księdzu znalazł się udział w nieważnych święceniach kobiety i symulacja Eucharystii - zaliczanej do jednych z najcięższych przestępstw w Kościele. Już w 2008 r. Kongregacja Nauki Wiary skierowała list do duchownego, prosząc go o zweryfikowanie poglądów na temat wyświęcania kobiet na "kapłanów" ( women-priest) i grożąc karą, jeśli będzie trwał przy swoim stanowisku, ekskomuniką na mocą samego prawa (latae sententiae).
Przełożony generalny zgromadzenia Maryknoll przypomniał, że zaangażowanie ks. Bourgeoisa w ruch popierający ordynację kobiet mógł w świadomości wiernych wywołać wrażenie, iż Kościół akceptuje takie stanowisko, co z kolei wywołało "poważne zgorszenie".
Ks. Roy Bourgeois był kapłanem przez 40 lat. Zasłynął jako twórca społecznego ruchu protestu przeciwko Amerykańskiej Szkole Wojskowej dla Ameryk w Fort Benning, w stanie Georgia, noszącej obecnie nazwę Western Hemisphere Institute for Security Cooperation. W szkole tej - według niego - uczy się technik tortur i przygotowuje się przywódców paramilitarnych jednostek działających na terenie Ameryki Łacińskiej. Za udział w demonstracjach były zakonnik trafił nawet do więzienia.
Jest on przeciwnikiem zakazu ordynowania kobiet w Kościele katolickim, gdyż jest to jego zdaniem wyrazem niesprawiedliwości. 9 sierpnia ub. roku w Lexington, w stanie Kentucky, uczestniczył w "święceniach kapłańskich" Janice Sevre-Duszynskiej z Kościoła Uniwersalistów Unitariańskich. Jawnie też popierał wspólnotę promującą święcenia kapłańskie kobiet Roman Catholic Womenpriests (Kapłanki Rzymskokatolickie).
W ubiegłym roku Stolica Apostolska wydaliła z kapłaństwa 125 osób i udzieliła dyspensy od obowiązków wynikających z tytułu przyjętych święceń w odniesieniu do 675 osób, w tym 75 diakonów.
Skomentuj artykuł