Księga męczeństwa polskich kapłanów

KAI / apio

Księgę upamiętniającą niemal 3 tys. polskich kapłanów, zamordowanych przez nazistów i komunistów jak i misjonarzy-męczenników, otrzymał w darze Benedykt XVI podczas wczorajszej audiencji dla delegacji Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przebywają w Rzymie w związku z uroczystościami kanonizacyjnymi św. Stanisława Kazimierczyka.

Księga zawiera dokładnie 2947 nazwisk w porządku alfabetycznym i powstała z okazji ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Kapłańskiego - jako wotum polskiego duchowieństwa, złożone 1 maja br. na Jasnej Górze.

Zawiera ona ręcznie przepisane imiona i nazwiska kapłanów: diecezjalnych, zakonnych, misjonarzy, alumnów i braci zakonnych. Przy każdym podana jest diecezja, z której pochodzili bądź zgromadzenie zakonne do którego należeli oraz rok śmierci. Wśród nazwisk księży, pod numerem 1722 widnieje nazwisko ks. Stefana Niedzielaka, pod nr. 1973. – ks. Jerzego Popiełuszki a pod numerem 2328. – nazwisko bł. ks. Józefa Stanka, pallotyna.

Nazwiska duchownych zostały napisane ręcznie przez tarnowskich kleryków i ich wychowawców z seminarium, tworząc w ten sposób Księgę Pamięci.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Józef Michalik, zauważa we wstępie, że „historia narodu i Kościoła jest nierozłączna” i choć prześladowcy bywali różni, swoi i obcy, to obok żołnierzy, naukowców i urzędników, w pierwszych szeregach ofiar byli także kapłani. „Każde z tych wykaligrafowanych nazwisk to historia życia i śmierci zasługująca na oddzielną książkę, ale ważniejsze jest to , że ci kapłani zamknęli księgi swego powołania jako wierni aż do końca słudzy i że nie stawali przed Chrystusem z pustymi rękami”.

W ocenie abp. Michalika, księga upamiętniająca księży została napisana sercem, przykładem życia, z wiarą i nadzieją, że i współczesnym czasom nie zabraknie kapłanów oddających życie, dzień po dniu, w wierności swemu powołaniu. Przewodniczący Episkopatu podkreśla, że tylko takie życie kapłańskie ma sens, jest twórcze i piękne.

Księgę tę można oglądać w Kaplicy Pamięci Narodu im. O. Augustyna Kordeckiego w sanktuarium na Jasnej Górze. Reprint księgi, w stu egzemplarzach, wykonało Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Biblos".

Autorem opracowania graficznego Księgi jest ks. Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Księga męczeństwa polskich kapłanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.