Kwesty na krakowskich cmentarzach

Kwesty na cmentarzach odbyły się w całej Polsce. Na zdjęciu Maja Komorowska podczas kwestowania na warszawskich Powązkach (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
KAI / drr

Znani krakowianie, ludzie kultury i sztuki, aktorzy, politycy oraz studenci i wolontariusze rozpoczęli kwestę na krakowskich cmentarzach. 30 października rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na najstarszej nekropolii - Cmentarzu Rakowickim, a w niedzielę i w dniu Wszystkich Świętych zbiórka na odnowę zabytkowych nagrobków odbędzie się także na Cmentarzach Podgórskich i Bronowickim.

Kwestę zorganizował po raz 30. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszenie Podgorze.pl i Towarzystwem Przyjaciół Bronowic. Tradycyjnie odbędzie się także zbiórka pieniędzy dla Hospicjum św. Łazarza, którą przeprowadzi Towarzystwo Przyjaciół Chorych. Udział w zbiórce zapowiedziało także Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich.

- W tym roku na krakowskich cmentarzach kwestować będzie około 200 wolontariuszy, a członków i sympatyków komitetu wspomagają, jak co roku, znani krakowianie: aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna, Zbigniew Wodecki, Jerzy Fedorowicz - dodaje Kornecki.

Zbiórka przeprowadzona zostanie 30, 31 października oraz 1 listopada na Cmentarzu Rakowickim, a także w Podgórzu i Bronowicach w godz. od 9.00 do zmroku. Członków i sympatyków Komitetu jak co roku wspierać będą m.in. znani krakowianie, aktorzy, politycy oraz samorządowcy. Tradycyjnie odbędzie się także zbiórka pieniędzy dla Hospicjum św. Łazarza, którą przeprowadzi Towarzystwo Przyjaciół Chorych. Kwestować będą 30 i 31 października i 1 listopada na cmentarzach m.in. Rakowice, Grębałów, Podgórskim, w Bronowicach, Prokocimiu, Woli Duchackiej oraz Prądniku Czerwonym. Udział w zbiórce zapowiedziało także Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich, które przeprowadzi kwestę na Cmentarzu Rakowickim oraz na Podgórzu.

Cmentarz Rakowicki jest najstarszą nekropolią Krakowa. Został założony na początku XIX w., ok. 1801 roku poza granicami miasta, na gruntach zakupionych od karmelitów bosych z Czernej. Jest miejscem spoczynku zwykłych oraz zasłużonych mieszkańców miasta, uczonych o międzynarodowej sławie, twórców, przedstawicieli znakomitych rodów polskich, artystów, działaczy politycznych, kupców, rzemieślników, filantropów, spiskowców, żołnierzy powstań narodowych, obu wojen światowych, działaczy podziemia z lat okupacji niemieckiej. Na cmentarzu spoczywają m.in. Jan Matejko, Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, Lucjan Rydel, Józef Mehoffer, Helena Modrzejewska, rodzina Estreicherów, Stanisław Krzyżanowski, Maria Kolbe - matka św. Maksymiliana Kolbego oraz Roman Ingarden. Tutaj też pochowani są rodzice Jana Pawła II Emilia i Karol oraz jego starszy brat Edmund.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kwesty na krakowskich cmentarzach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.