Łagiewnickie biskupie prymicje abp. Henryka Jagodzińskiego

Łagiewnickie biskupie prymicje abp. Henryka Jagodzińskiego
(fot. diecezja.pl)
KAI / df

W sobotę w Kaplicy Klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyły się prymicje biskupie nuncjusza apostolskiego w Ghanie, abp. Henryka Jagodzińskiego. - Zanosimy modlitwy do Miłosiernego Pana, by On sam był dla ciebie ostoją i mocą, światłem i nadzieją w obliczu wszystkich wyzwań, jakie na ciebie czekają - mówił w homilii kard. Stanisław Dziwisz.

Emerytowany metropolita krakowski przypomniał, że pragnieniem wyświęconego tydzień temu w kieleckiej katedrze abp. Henryka Jagodzińskiego było odprawienie przed podjęciem papieskiej misji na Czarnym Lądzie Mszy św. w łagiewnickim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Cieszmy się, że razem z ks. arcybiskupem Henrykiem możemy dzisiaj sprawować Najświętszą Ofiarę w tej niezwykłej świątyni. To w tym miejscu, na tej ziemi, została przed laty przypomniana dobitnie prawda o Bogu „bogatym w miłosierdzie”. Wiemy, że orędzie świętej Siostry Faustyny podjął i rozpowszechnił w całym Kościele równie wielki apostoł Bożego Miłosierdzia - św. Jan Paweł II – mówił.

Hierarcha przyznał, że afrykański kraj, który dla wielu jest egzotyczny, staje się dla abp. Jagodzińskiego misją i wyzwaniem i będzie on w nim reprezentował Ojca Świętego tak wobec Kościoła lokalnego, jak i władz państwowych. Przypomniał przy tym, że św. Jan Paweł II odwiedził Ghanę w 1980 r.

Pamiętam, z jakim entuzjazmem witała Ojca Świętego ludność stolicy Ghany - Akry, a także miasta Kumasi. Jan Paweł II między innymi podkreślał wtedy rolę katolików w głoszeniu Chrystusa i Jego Ewangelii. Apelował, aby w każdej ludzkiej działalności podejmowano „wysiłki na rzecz stworzenia takiego społeczeństwa, w którym godność każdej osoby jest szanowana, a równość, sprawiedliwość i wolność - są respektowane i popierane” - wspominał.

Metropolita krakowski senior wskazał, że słowa, które abp Jagodziński wybrał na swoje zawołanie biskupie - “Aż po krańce świata” - uwrażliwiają na konieczność otwarcia się na każdego człowieka oraz głoszenie Dobrej Nowiny i chwały Boga wszystkim ludziom.

Taką uniwersalną misję pełnił św. Jan Paweł II, który z Chrystusową Ewangelią docierał do najbardziej odległych zakątków świata. To on również od dnia swego wyboru na Stolicę św. Piotra jeszcze bardziej otworzył swoich rodaków na rzeczywistość Kościoła powszechnego – mówił.

Purpurat zwrócił również uwagę, że w herbie nowego nuncjusza apostolskiego w Ghanie znajdują się dwa kolory - biały i czerwony, które mają symbolizować krew i wodę, które wypłynęły z przebitego serca Jezusa. - Te kolory widnieją na obrazie Jezusa Miłosiernego, przy którym dzisiaj sprawujesz swoje biskupie „prymicje”. Obok krzyża świętokrzyskiego, przypominającego o twoich korzeniach, widzimy w twoim herbie również złotą różę - symbol Maryi, Matki Chrystusa. Ona również będzie cię wspierać w twojej niełatwej posłudze – podkreślił.

Dzisiaj modlimy się z tobą i zanosimy modlitwy do Miłosiernego Pana, by On sam był dla ciebie ostoją i mocą, światłem i nadzieją w obliczu wszystkich wyzwań, jakie na ciebie czekają. Niech cię wspiera orędownictwo Matki Bożej. Niech cię wspiera także wstawiennictwo św. Siostry Faustyny i św. Papieża Jana Pawła II. A więc - w imię Boże! - życzył abp. Jagodzińskiemu na zakończenie homilii kard. Dziwisz.

Ks. Henryk Jagodziński urodził się w 1969 r. w kieleckim Małogoszczu k. Kielc. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. W 2001 r. rozpoczął służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej - pracował m.in. na Białorusi, Chorwacji, Delhi, a także Bośni. 3 maja 2020 r. ogłoszona została jego nominacja na nuncjusza apostolskiego w Ghanie oraz na arcybiskupa tytularnego Limosano.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Łagiewnickie biskupie prymicje abp. Henryka Jagodzińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.