Laureaci Nagrody Pokojowej Akwizgranu
Katolicki arcybiskup Bangui, stolicy Republiki Środkowej Afryki, 48-letni Dieudonne Nzapalainga oraz jego rodak imam Kobine Layam zostali laureatami tegorocznej Nagrody Pokojowej Akwizgranu. Nagrodzono też inicjatywę studentów z Maroka na rzecz pomocy uchodźcom w tym kraju.
Fundatorzy nagrody podkreślili, że obaj duchowni z RŚA wspólnie angażują się w pokojowe współżycie religii w swoim kraju. Wspólnie czynią starania o pokojowe rozwiązanie konfliktu między grupą bojowników islamskich Seleka oraz ich przeciwnikami z Anti-Balaka, wśród których są chrześcijanie. W tym celu odwiedzają poszczególne dzielnice stolicy kraju i odległe wioski. Zorganizowali m.in. młodzieżowy turniej piłkarski, którego zawodnicy reprezentowali obie religie. Ponadto duchowni stale apelują do swoich wiernych o pokojowe współżycie i przekonują o potrzebie rozbrojenia obu stron konfliktu.
Grupa studencka z Maroka otrzymała nagrodę za “honorową pracę wśród uchodźców w niezwykle trudnych warunkach". Wspólnie z ewangelickim dziełem pomocy swego kraju opiekowali się uchodźcami, którzy po często wieloletnim błąkaniu po pustyni całkowicie wycieńczeni i załamani psychicznie dotarli do Maroka. Uchodźców w obozach studenci zaopatrywali w żywność, odzież oraz namioty, organizowali pomoc medyczną. - Ta praca studentów stanowiła znak sprzeciwu wobec nieprzychylnej uchodźcom polityki Unii Europejskiej - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody młodym Marokańczykom.
Nagroda Pokojowa Akwizgranu przyznawana jest od 1988 roku. W ubiegłym roku otrzymał ją antyzbrojeniowy ruch "Code Pink" z USA oraz niemiecka inicjatywa muzyczna "Lebenslaute" (Lutnia życia), której koncerty w jednostkach wojskowych, urzędach ds. migrantów, czy elektrowniach atomowych są wyrazem protestu przeciwko niesprawiedliwościom społecznym.
Wśród laureatów Nagrody w minionych latach byli m.in. wioska pokoju San Jose de Apartado w Kolumbii, izraelska grupa kobiet Machsom Watch, katolicki ksiądz i obrońca praw człowieka Marco Arana z Peru, aktorka z Monachium i córka Bertolda Brechta - Hanne Hiob, organizacja uchodźców "Pro Asyl" i ekumeniczna grupa "Pastorzy dla pokoju" z USA.
Skomentuj artykuł