Leksykon teologów chrześcijańskich i islamskich

KAI / drr

Naukowcy chrześcijańscy i islamscy w Niemczech przygotowali pierwszą wspólną publikację na temat swoich religii. "Leksykon dialogu" został zaprezentowany 26 września w Monachium. Prace nad jego przygotowaniem trwały siedem lat.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Eugena Bisera, katolickiego filozofa religii. Od dawna angażuje się ona w dialog międzyreligijny.

Książka ukazuje się niemal w tym samym czasie w językach niemieckim i tureckim, w przygotowaniu jest wersja anglojęzyczna. Autorzy w większości związani są z uniwersytetami w Ankarze i Monachium.

Leksykon zawiera ponad 600 haseł, takich jak np. "Ostatnia Wieczerza", "imam", "urząd nauczycielski", czy "gniew Boży". Dla pojęć, ważnych dla obu religii, np. "sąd ostateczny", podano objaśnienie chrześcijańskie oraz islamskie. W leksykonie znalazły się też hasła, które w sposób szczególny obciążają stosunki między chrześcijanami i muzułmanami, takie jak "wyprawy krzyżowe", "dżihad", "islamizm" czy "islamofobia".

Celem liczącej ponad 850 stron pozycji jest przełamanie barier językowych i innych, które utrudniają porozumienie między chrześcijanami i muzułmanami.

"Leksykon dialogu" adresowany jest nie tylko do fachowców, lecz także do nauczycieli, uczniów, ludzi kultury oraz osób odpowiedzialnych za administrację, politykę i gospodarkę. Jego realizację wsparła finansowo Unia Europejska oraz niemieckie MSW.

Głównym wydawcą dwutomowego leksykonu jest emerytowany profesor filozofii chrześcijańskiej, 80-letni Richard Heinzmann, bliski współpracownik 95-letniego ks. Eugena Bisera.

Fundacja Eugena Bisera istnieje od 2002 r. Jej celem jest pielęgnowanie i kontynuacja dzieła wielkiego filozofa religii, a także wspieranie wolności, tolerancji i pokoju w państwie i społeczeństwie oraz umacnianie kultury europejskiej w jej aspekcie chrześcijańskim. Jednym z ważnych punktów działalności fundacji jest dialog między teologami chrześcijańskimi i islamskimi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Leksykon teologów chrześcijańskich i islamskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.