Licheń: koncerty organowe w bazylice

Licheń: koncerty organowe w bazylice
(fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym)
Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym / ra / ptt

Przez trzy miesiące wierni przybywający do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej będą mogli uczestniczyć w muzycznej uczcie dla ducha. Każdego dnia, aż do 20 września, w bazylice trzy razy dziennie odbywać się będą koncerty muzyki organowej. 

Tradycyjne koncertowanie na największych organach w Polsce rozpoczął Zbigniew Gach, student V roku studiów na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

DEON.PL POLECA

- Jest to forma praktyk, ale przyjemnych, gdyż instrument jest wspaniały, akustyka niespotykana bo i wnętrze także jest potężne. Opanowanie tak ogromnego wnętrza muzyką to

forma praktyki estradowej na najwyższym poziomie - wyjaśnił muzyk.

Koncertów można wysłuchać codziennie o godz. 11.00, 14.00 oraz 20.00. Studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im.

K. Lipińskiego we Wrocławiu wykonywać będą znane i nie tylko utwory najznamienitszych twórców muzyki organowej. W repertuarze znalazły się "Toccata i fuga d-moll" J. S. Bacha, "Ave Maria" Franciszka Schuberta i Karola Gounoda, utwory Cezara Francka, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz polskiego kompozytora organowego Mariana Sawy.

Licheńskie organy noszą imię św. Jana Pawła II. Ich budowa trwała cztery lata. Projektantem instrumentu jest prof. Andrzej Chorosiński - były rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Instrument w całości wykonała firma "Zych" z Wołomina. Składa się on z pięciu części. Instrument liczy 157 głosów. Składa się z 12 323 piszczałek. Główna część instrumentu, znajdująca się na chórze nad wejściem do świątyni od strony południowej, waży ok. 50 ton. Największa z piszczałek, które powstały w Polsce, Portugalii i Holandii, mierzy niemalże 10 metrów. Cześć z nich została odlana z 90-procentowej cyny.

Koncerty organowe w licheńskiej świątyni rozpoczęły się w sobotę, 20 czerwca. Ostatni z nich zaplanowany jest w dniu 20 września br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Licheń: koncerty organowe w bazylice
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.