Licheń: ograniczenia w związku ze stanem epidemicznym w Polsce
Zawieszenie pracy kancelarii i Biura Obsługi Pielgrzyma oraz limit 50 osób uczestniczących w sprawowanych Mszy Świętych i nabożeństwach - to niektóre ograniczenia wprowadzone na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Zasady mają związek z wprowadzeniem w piątek stanem epidemicznym w całej Polsce.
Poniżej pełny komunikat:
KOMUNIKAT PRASOWY
Komunikat kustosza Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej z dnia 14 marca 2020 roku
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce od 14 marca b.r. oraz zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami organów państwowych i kościelnych przyjmujemy następujące zasady funkcjonowania licheńskiego sanktuarium:
Zawieszamy pracę kancelarii sanktuarium i Biura Obsługi Pielgrzyma. Wszelkich informacji będzie udzielać służba porządkowa. Informacji można też zasięgnąć mailowo lichen@lichen.pl, albo telefonicznie 63 270 81 63.
Ponieważ została ograniczona liczba uczestników zgromadzeń do 50 osób, dlatego w tej wyjątkowej sytuacji podczas sprawowanych Mszy Świętych i nabożeństw będzie mogło w nich uczestniczyć jednorazowo maksymalnie 50 osób. Przypominamy, że powierzchnia bazyliki górnej to 10 000 metrów kwadratowych. Pozwala to spełnić zalecane wymogi sanitarne.
W niedziele, począwszy od 15 marca, Msze Święte będą sprawowane w bazylice górnej o godz. 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00.
A także w przypadku osiągnięcia maksymalnej liczby uczestników, czyli 50 osób, dla pozostałych będą odprawiane Msze w kaplicach dolnej bazyliki o godz. 10.00, 12.00, 16.00, 18.00 lub także w innych dodatkowych godzinach. Prosimy o stosowanie się do poleceń służby porządkowej.
W dni powszednie godziny Mszy św. w bazylice górnej pozostają bez zmian – 7.30, 12.00, 18.00. W przypadku możliwości przekroczenia liczby 50 uczestników – zostanie zorganizowana dodatkowa Msza w innym miejscu.
Istniejące warunki w bazylice (także liczba księży) dają możliwość zorganizowania liturgii zgodnie z wymogami sanitarnymi, w odpowiedzi na potrzebę wiernych. Sanktuarium jest miejscem wyjątkowym, dlatego uczynimy wszystko, aby ci, którzy zdecydują się uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, mieli taką możliwość.
Spowiedź odbywa się w otwartych konfesjonałach, osłoniętych folią, co zapewnia bezpieczeństwo i pielgrzyma, i księdza.
Kilka razy dziennie jest przeprowadzana dezynfekcja wszystkich powierzchni, które potencjalnie mogą dotykać pielgrzymi. Pozostają w mocy wszystkie inne zalecenia służb sanitarnych, które już zostały wdrożone w sanktuarium.
Codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, koronka do Bożego Miłosierdzia i różaniec (od 14.00 do 16.00) będą odbywać się w nawie głównej bazyliki, co pozwoli spełnić wymogi bezpieczeństwa. Wszystkie nabożeństwa są transmitowane w mediach społecznościowych sanktuarium. Zachęcamy do duchowej łączności.
Zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Episkopatu Polski, każdego dnia, od dzisiaj, o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – będzie odmawiany w bazylice różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia oraz ustanie epidemii.
Wszystkie kaplice na terenie sanktuarium zostają zamknięte (oprócz kościoła parafialnego św. Doroty).
Przypominamy też o dyspensie wydanej przez biskupów diecezjalnych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego.
Osoby, które z niej korzystają, zachęcamy do uczestniczenia w nabożeństwach za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu, także z transmisji z naszego sanktuarium.
Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej pozostanie odsłonięty przez cały dzień. To przy nim błagali o ratunek pielgrzymi w 1852 roku, podczas epidemii w Polsce i w Europie. Błagajmy, aby Bolesna Królowa Polski wyjednała łaskę ustania epidemii koronawirusa i wyprosiła wszystkim siły do wytrwania w tym trudnym czasie.
Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium
Modlimy się o zdrowie dla zarażonych koronawirusem, za lekarzy i całą służbę medyczną oraz o mądrość dla władz państwowych, roztropność i odpowiedzialność dla obywateli, dla nas wszystkich w tych trudnych czasach”.
Licheń Stary, 14 marca 2020 r.
Robert Adamczyk Biuro Prasowe Sanktuarium
Skomentuj artykuł