List Episkopatu: rodzice wychowują razem

(fot. Into Somerset/flickr.com/CC)
KAI / psd

"Zarówno ojciec, jak i matka, wbrew niektórym schematom, powinni w równym stopniu brać odpowiedzialność za wychowanie dziecka" - podkreślają polscy biskupi w specjalnym liście pasterskim wydanym przed II Tygodniem Wychowania. Zwracają oni uwagę, iż świadectwo życia religijnego rodziców ma istotne znaczenie w wychowaniu dziecka. Tydzień Wychowania będzie obchodzony w Polsce w dniach 16-22 września.

Episkopat w liście pt. "Kościół domem życia, wiary i miłości" apeluje do rodziców, chrzestnych i dziadków a także do odpowiedzialnych za oświatę, nauczycieli i wychowawców o "troskę o formację ludzkich serc i sumień". Zachęca do namysłu nad tym "kogo chcemy wychować, w oparciu o jakie wartości?" i "jak dotrzeć dziś do wnętrza młodego człowieka?" - gdyż bez tego, jak czytamy w liście, "nie może być mowy o owocnym wychowaniu".

W ocenie biskupów, coraz większy problem społeczny stanowi wzrastająca liczba rozpadających się małżeństw, co - jak podkreślają w liście - ma niekorzystny wpływ na wychowanie i przyczynia się do negatywnych przeżyć dzieci i młodzieży. Bardzo ważnym elementem wychowania w rodzinie jest bowiem stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa, jakiego powinno doświadczać dziecko - dodają hierarchowie Kościoła w Polsce, jednocześnie apelując do duszpasterzy o pogłębione przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa oraz zadań związanych z macierzyństwem i ojcostwem.

DEON.PL POLECA

Polscy biskupi zwracają też uwagę na rolę, jaką w kształtowaniu młodego pokolenia odgrywa katechizacja. Podkreślają m.in., że od ponad 20 lat "z powodzeniem wspomaga wychowawczą funkcję szkoły" oraz sprzyja pełnemu rozwojowi młodego człowieka. "Katecheza wzbogaca nasz edukacyjny krajobraz o nowe treści, a także, o czym nie można zapomnieć, posiada silny wymiar wychowawczy, wnosząc w życie szkoły i jej uczniów głęboko zakorzenioną inspirację oraz motywację w kształtowaniu dojrzałych osobowości" - piszą biskupi. Dziękują oni katechetom za troskę o "mądre i staranne wychowanie", tym bardziej, że "ich wysiłki nie zawsze są należycie dostrzegane i doceniane". Dlatego po raz kolejny apelujemy o zapewnienie właściwego miejsca religii w nauczaniu szkolnym - przypominają hierarchowie.

Zwracając się do rodziców, biskupi stawiają im za przykład świętą Rodzinę z Nazaretu i apelują o wychowanie dzieci w wierze Kościoła. "Prosimy, abyście od najmłodszych lat budowali więź swoich dzieci z Kościołem, który jest naszym wspólnym domem. Wychowujcie zatem dzieci w duchu zaufania do Kościoła i wskazujcie im ich własne miejsce w tej Chrystusowej wspólnocie" - zachęcają biskupi.

List pasterski Episkopatu Polski zostanie odczytany w kościołach w całej Polsce w niedzielę 2 września poprzedzającą II Tydzień Wychowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

List Episkopatu: rodzice wychowują razem
Komentarze (7)
K
kak
22 sierpnia 2012, 11:49
Listy pasterskie nie mogą być czytane zamiast homilii, bo homilia ma być poświęcona czytaniom Ewangelii na dany dzień - tak tę kwestię regulują przepisy kościelne. List można ( w skrócie) odczytać po Mszy sw
A
a
22 sierpnia 2012, 11:49
Ludzie listy pisza Listy szare, białe, kolorowe Kapelusz przed poczta zdejm!!! 
GH
generał Haller wychowawca
22 sierpnia 2012, 10:44
Pod koniec września 1914 r. uległa zmianie organizacja oddziałów legionowych, zaczęły się organizować brygady. Józef Haller został dowódcą II Brygady, która w sile 9 tysięcy ludzi otrzymała zadanie przekroczenia Karpat i oczyszczenia z wojsk rosyjskich doliny rzeki Bystrzycy. Aby się tam mogła przedostać, musiała zbudować drogę o długości 6 km przez przełęcz Rogodze. Zadanie to legioniści wykonali w ciągu czterech dni i nocy. Dla upamiętnienia tego wydarzenia zbudowali krzyż, a legionista Adam Szania wyrył na nim bagnetem czterowiersz: Młodzieży Polska, patrz na ten krzyż, Legiony Polskie dźwignęły go wzwyż, Przechodząc góry, doliny i zwały Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały Naród polski, o ile ma dobrą wolę, pozostanie wiernym członkiem Kościoła Chrystusowego. Jak dawniej spełniał misję obrony wiary i cywilizacji chrześcijańskiej, musi obecnie podjąć się misji wprowadzenia zasad etyki chrześcijańskiej nie tylko w życie indywidualne i w życie rodzinne, ale także i w życie publiczne, narodowe i międzynarodowe. Czy testament Józefa Hallera, którego Stefan Kardynał Wyszyński nazwał „błękitnym sługą Maryi i zasłużonym synem Narodu”, jest możliwy do wykonania w obecnych czasach? Sądzę, że jest, ale pod warunkiem, że naród polski uda się o pomoc do Maryi i zawierzy Jej tak mocno, jak uczynił to gen. Haller, o którym napisano, że był „rycerzem chrześcijańskim z Królową Korony Polskiej w sercu i na ryngrafie” i człowiekiem, „którego szabli nigdy nie splamiła kropla krwi bratniej, ani duszy wygórowana żądza władzy”. Z przeważającymi siłami wrogów może odnieść zwycięstwo jedynie nieśmiertelny duch narodu, mocny wiarą w Boga i przywiązaniem do ziemi ojców. Żadna cena nie jest za wysoka dla obrony takich wartości, których stawką jest ocalenie narodu przed planowaną zagładą i życie wieczne.
WM
wychować mężczyznę
22 sierpnia 2012, 10:29
wiersz poświęcony swej wierze w młode pokolenie: „Synu, jeśli potrafisz marzenia swe harde Źródłem siły uczynić i woli zwycięskiej, Jeśli umiesz powitać z uśmiechem pogardy I oszustwo tryumfu i nieprawdę klęski; Jeśli możesz wysłuchać, jak błazny bez maski Słowa prawdy, zroszone krwią twoją czerwoną, Wobec głupców wyszydza, bijących oklaski, Jak nikczemni wtórować będą unisono; Jeśli umiesz, kochając, poświęcić wawrzyny, Wiernym być mimo wszystko, choć w uczuć szacherce Zdrada będzie zapłatą, choć dla twej dziewczyny Twoja kieszeń ma cenę, a nie twoje serce; Gdy dzieło twego życia legnie w gruzach całe, Ty zaś zęby zaciśniesz i, nie tracąc głowy, Weźmiesz do rąk narzędzie tępe, zardzewiałe, By rozpocząć upartą pracę odbudowy; Jeżeli sto wygranych umiesz bez wahania Przegrać na jedną kartę z obojętnym gestem, Jeśli życie miłując, na śmierć wołania Odpowiedzieć potrafisz bez leku: „tu jestem”! Jeśli umiesz wypełnić każde okamgnienie Czymś wartym ceny czasu, nie tanią łatwizną, - Twoje będą tej ziemi skarby i przestrzenie, I, co więcej, mój synu, nazwę cię mężczyzną generał Kazimierz Sosnkowski
K
katolik
22 sierpnia 2012, 10:08
Gdy Kościół wychowywał dzieci, to ludzie żyli wg Przykazań Bożych. Gdy brak Kościoła ludzi wychowuje telewizja , internet itp dlatego ludzie żyją tak, jakby Boga i piekła nie było.
PZ
Paweł Zalewski
22 sierpnia 2012, 08:04
więcej szczegółów na: <a href="http://tydzienwychowania.pl/">http://tydzienwychowania.pl/</a>
A
apel
22 sierpnia 2012, 07:49
Proszę, nie czytajcie listów biskupów na Mszy św. zamiast kazania. Mało kto z wiernych słucha listu. Lepiej powiedzieć homilię na temat wychowania dzieci, niż przeczytać list.