List protestacyjny zakonników do Zarządu TVP
Zakonnice i zakonnicy protestują przeciwko brakowi szacunku dla wierzących w Chrystusa i wyznawców innych religii w Telewizji Polskiej. Dziś na ręce Prezesa Juliusza Brauna wystosowali list w tej sprawie. Jego kopie przesłali do wiadomości: Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Papieskiej Rady do spraw Śródków Społecznego Komunikowania, Konferencji Episkopatu Polski, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Krajowej Rady Etyki Mediów.
"W imieniu Konferencji Przełożonych Wyższych Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Polsce, reprezentujących blisko 40 tys. osób, zdecydowanie protestujemy przeciwko eskalacji w ostatnim czasie w Telewizji Polskiej aktów agresji, cynizmu i braku szacunku wobec chrześcijaństwa i wartości chrześcijańskich" - piszą przewodniczący czterech konferencji.
"Eksponowanie osób, które świadomie drwią i wyśmiewają wartości, święte księgi i znaki nie tylko chrześcijan, ale też Żydów oraz wyznawców innych religii, świadczy o ksenofobii i nietolerancji oraz jest nie do zaakceptowania szczególnie w TVP. Skoro Telewizja Polska odwołuje się do pełnienia misji publicznej, musi brać pod uwagę wiarę i przekonania widzów" - piszą osoby konsekrowane w dalszej części listu.
Pod listem podpisany jest również bp Kazimierz Gurda, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Całość listu prezentujemy poniżej.
List otwarty do Zarządu Telewizji Polskiej SA
Skierowany na ręce Prezesa TVP, Pana Juliusza Brauna
Protest przeciwko brakowi szacunku dla wierzących w Chrystusa i wyznawców innych religii
W imieniu Komisji Episkopatu Polski ds. Życia Konsekrowanego i Konferencji Przełożonych Wyższych Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Polsce, reprezentujących blisko 40 tys. osób, zdecydowanie protestujemy przeciwko eskalacji w ostatnim czasie w Telewizji Polskiej aktów agresji, cynizmu i braku szacunku wobec chrześcijaństwa i wartości chrześcijańskich.
Wyrażamy przypuszczenie, że gdyby zjawisko deprecjonowania wartości dotyczyło innych religii, wówczas bardzo szybko pojawiłyby się protest, zarówno wielu instytucji publicznych i państwowych, jak też osób pełniących funkcje publiczne.
Postawa milczenia wobec powyższych zachowań, czy wręcz pojawiające się w TVP wyrazy zdziwienia napływającymi protestami są znamienne i świadczą o głęboko postępującym procesie zobojętnienia i niebezpiecznego relatywizmu. Eksponowanie osób, które świadomie drwią i wyśmiewają wartości, święte księgi i znaki nie tylko chrześcijan, ale też Żydów oraz wyznawców innych religii, świadczy o ksenofobii i nietolerancji oraz jest nie do zaakceptowania szczególnie w TVP. Skoro Telewizja Polska odwołuje się do pełnienia misji publicznej, musi brać pod uwagę wiarę i przekonania widzów.
Wierzący w Chrystusa zawsze stali na straży obrony podstawowych praw człowieka, szacunku dla jego przekonań i jego godności. Jest jednak pewna granica wolności słowa i zakresu wypowiedzi artystycznej, chroniąca zwykłych, ludzi, której przekraczanie narusza ich wrażliwość i świat wartości, przez co zmuszani są do znoszenia zbytniego ciężaru kpin i upokorzeń.
Takie zachowania świadczą o braku tolerancji i szacunku wobec wierzących w Chrystusa, którzy stanowią ogromną większość odbiorców oferty programowej TVP i wspierają tę telewizję finansowo.
bp Kazimierz Gurda
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia
Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego
M. Leticja Niemczura
Przewodnicząca Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych
M. Weronika Solwulewska
Przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce
P. Teresa Nalepa
Krajowa Konferencja Instytutów Świeckich
Ks. Tomasz Sielicki
Przewodniczący Konferencji Przełożonych Wyższych Zakonów Męskich w Polsce
Do wiadomości:
Nuncjusz Apostolski w Polsce
Papieska Rada do spraw Śródków Społecznego Komunikowania
Konferencja Episkopatu Polski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Krajowa Rada Etyki Mediów
Skomentuj artykuł