Łódź: powrót Ekumenicznej Drogi Krzyżowej
Po ośmiu latach nieobecności powraca do Łodzi Ekumeniczna Droga Krzyżowa (EKD). Z uwagi na czas epidemii, wspólna modlitwa chrześcijan różnych różnych Kościołów nie była - jak dotychczas - celebrowana na ulicach miasta, lecz będzie miała wymiar wirtualny – w Internecie.
Na zaproszenie metropolity łódzkiego abp Grzegorza Rysia, by w tym czasie pandemii koronowirusa powrócić do wspólnej ekumenicznej modlitwy rozważając Mękę Pańską – odpowiedzieli duchowni bratnich Kościołów chrześcijańskich, których świątynie znajdują się na terenie Bełchatowa, Łodzi i Zgierza. Duchowni przygotowali rozważania i oczytali je przed kamerą, pomiędzy stacjami pojawiły się muzyczne akcenty wyśpiewane i zagrane przez wspólnotę Chemin Neuf.
- Myślę, że ta Droga Krzyżowa sama w sobie jest znakiem Zmartwychwstania, bo nie odprawialiśmy jej w ten sposób przez kilka ostatnich lat – z jednym wyjątkiem, kiedy byliśmy razem w Ziemi Świętej – w Jerozolimie w grudniu 2018 roku – zauważył abp Ryś podsumowując EDK.
W imieniu przedstawicieli wszystkich Kościołów metropolita łódzki wyraził Bogu wdzięczność za to, że Ekumeniczna Droga Krzyżowa znów mogła się odbyć. "I żeby było jasne - to nie epidemia nam ją przywróciła ale miłość, z którą Pan Bóg wreszcie się do nas dobił w takim czasie, przekraczając wszystkie bariery jakie wydawały nam się – mnie osobiście – zbyt ważne, decydujące, żeby jeszcze nie w tym roku! Wszystko to okazało się mało ważne, a ważna okazała się miłość!" – podkreślił abp Ryś.
O powrcoie Ekumenicznej Drogi Krzyżowej mówił też ks. Semko Koroza z Kościoła Ewangelicko – Reformowanego. -Jak tu wątpić w to, że Bóg może wszystko i współdziała z człowiekiem ku dobremu. Parę dni temu zadzwonił do mnie łódzki arcybiskup rzymskokatolicki i poinformował, że miał sen, po którym wiedział, że należy wskrzesić naszą ekumeniczną Drogę Krzyżową. Alleluja – Bóg jest wielki! Dlatego wyruszamy w pielgrzymkę za Bogiem i z Bogiem - wskazał przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Tegoroczna Internetowa Ekumeniczna Droga Krzyżowa nawiązuje do tej, którą zainaugurowano w latach 90. ubiegłego wieku w Łodzi. Wówczas nabożeństwo to było celebrowane w wieczór wielkopiątkowy i miało charakter ekumeniczny. Rozpoczynało się przy Kościele Ewangelicko – Augsburskim p.w. św. Mateusza, a kończyło się w Kościele oo. Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60.
Ekumeniczny charakter tego nabożeństwa nadawały rozważania i obecność duchownych bratnich Kościołów Chrześcijańskich.
***
Rozważania do stacji przygotowali:
Stacja I – abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki - Kościół Rzymskokatolicki
Stacja II – ks. Marcin Undas – Kościół Ewangelicko – Augsburski
Stacja III – ks. Davide Carbonaro - Kościół Ewangelicko – Metodystyczny
Stacja IV – bp Włodzimierz Jaworski – Kościół Starokatolicki Mariawitów
Stacja V – bp Ireneusz Pękalski – Kościół Rzymskokatolicki
Stacja VI – ks. Jacek Zdrojewski – Kościół Polskokatolicki
Stacja VII – ks. Wiesław Kamiński - Kościół Rzymskokatolicki
Stacja VIII – bp Marek Izdebski - Kościół Ewangelicko – Reformowany
Stacja IX – ks. Michał Makula - Kościół Ewangelicko – Augsburski
Stacja X – bp Marek Marczak - Kościół Rzymskokatolicki
Stacja XI – ks. Fryderyk Domaradzki – Społeczność Ewangeliczna Kościoła Chrystusowego w Łodzi
Stacja XII – ks. Semko Koroza - Kościół Ewangelicko – Reformowany
Stacja XIII – abp Władysław Ziółek - Kościół Rzymskokatolicki
Stacja XIV – bp Jan Cieślar - Kościół Ewangelicko – Augsburski
Skomentuj artykuł