„L’Osservatore Romano” wyprowadza się z Watykanu
Po 160 latach papieski dziennik „L’Osservatore Romano” opuścił mury Watykanu. Wydanie gazety z 12 listopada ukazało się po raz pierwszy z nowego „miejsca zamieszkania” – na Piazza Pia, nieopodal Zamku św. Anioła. Nową siedzibę poświęcił i ją oficjalnie otworzył 11 listopada sekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, Lucio Adrián Ruiz.
W nowej siedzibie pracuje już zespół włoskiego wydania, w najbliższym czasie będą się wprowadzały kolejne redakcje językowe wydań tygodniowych.
Informując o tym niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że przeprowadzka do gmachu watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji stanowi element zarządzonej przez papieża Franciszka reformy Kurii Rzymskiej. Tak więc w przyszłości edycje językowe „L’Osservatore Romano” będą współpracowały z odpowiednimi redakcjami Vatican News/Radia Watykańskiego.
Pierwsze wydanie „L’Osservatore Romano” ukazało się z datą 1 lipca 1861 roku. Pierwsze wydanie tygodniowe obcojęzyczne edytowano w 1949 roku w języku francuskim. Tygodniowe wydania „L’Osservatore Romano” ukazują się ponadto w językach włoskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim i polskim.
Obecnie dyrektorem papieskiego dziennika jest Alberto Monda. Z powodu pandemii koronawirusa została zawieszona latem drukowana wersja włoska „L’Osservatore Romano” - dziennik ukazuje się tylko w wersji elektronicznej.
Mimo małego nakładu, poniżej 10 tys. egzemplarzy, „L’Osservatore Romano” jako oficjalna gazeta papieża cieszy się na świecie wielkim uznaniem.
Skomentuj artykuł