„L’Osservatore Romano” wyprowadza się z Watykanu

„L’Osservatore Romano” wyprowadza się z Watykanu
(fot. https://www.osservatoreromano.va/pl.html)
5 miesięcy temu
KAI / kk

Po 160 latach papieski dziennik „L’Osservatore Romano” opuścił mury Watykanu. Wydanie gazety z 12 listopada ukazało się po raz pierwszy z nowego „miejsca zamieszkania” – na Piazza Pia, nieopodal Zamku św. Anioła. Nową siedzibę poświęcił i ją oficjalnie otworzył 11 listopada sekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, Lucio Adrián Ruiz.

W nowej siedzibie pracuje już zespół włoskiego wydania, w najbliższym czasie będą się wprowadzały kolejne redakcje językowe wydań tygodniowych.

Informując o tym niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że przeprowadzka do gmachu watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji stanowi element zarządzonej przez papieża Franciszka reformy Kurii Rzymskiej. Tak więc w przyszłości edycje językowe „L’Osservatore Romano” będą współpracowały z odpowiednimi redakcjami Vatican News/Radia Watykańskiego.

Pierwsze wydanie „L’Osservatore Romano” ukazało się z datą 1 lipca 1861 roku. Pierwsze wydanie tygodniowe obcojęzyczne edytowano w 1949 roku w języku francuskim. Tygodniowe wydania „L’Osservatore Romano” ukazują się ponadto w językach włoskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim i polskim.

Obecnie dyrektorem papieskiego dziennika jest Alberto Monda. Z powodu pandemii koronawirusa została zawieszona latem drukowana wersja włoska „L’Osservatore Romano” - dziennik ukazuje się tylko w wersji elektronicznej.

Mimo małego nakładu, poniżej 10 tys. egzemplarzy, „L’Osservatore Romano” jako oficjalna gazeta papieża cieszy się na świecie wielkim uznaniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün, Tomáš Halík
25,94 zł
39,90 zł

Jeśli ktoś zaczyna wierzyć, nie oznacza to, że wspiera się na filarach pewników, lecz że wchodzi w chmurę tajemnicy i podejmuje wyzwanie: zanurz się jeszcze głębiej!

W tej zaskakująco osobistej książce dwaj wybitni pisarze chrześcijańscy...

Skomentuj artykuł

„L’Osservatore Romano” wyprowadza się z Watykanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.