Łotwa: luteranie znieśli wyświęcanie kobiet na pastorów

(fot. Frank Gaertner / Shutterstock.com)
PAP / pk

Jak poinformował w poniedziałek łotewski dziennik "Diena", będący największą wspólnotą religijną Łotwy Kościół Ewangelicko-Luterański oficjalnie zniósł wprowadzone w 1975 roku wyświęcanie kobiet na pastorów.

Według gazety na synodzie pod koniec ubiegłego tygodnia decyzję tę zatwierdziła niezbędna większość ponad trzech czwartych spośród 335 delegatów. Od czasu gdy na czele łotewskich luteran stanął w 1993 roku jako arcybiskup Rygi konserwatywny Janis Vanags, żadna kobieta nie została już pastorem.

DEON.PL POLECA

Pierwsze krytyczne reakcje na stanowisko synodu pojawiły się w Niemczech. - Jesteśmy oburzeni tę decyzją, która z naszego punktu widzenia jest teologicznie nie do utrzymania - oświadczyła Susanne Kahl-Passoth, przewodnicząca organizacji Ewangelickie Kobiety w Niemczech (EFiD), która promuje na płaszczyźnie międzynarodowej służbę pastorską obu płci.

- Kapłaństwo wszystkich ochrzczonych jest rdzeniem posłania reformacyjnego, także równouprawnienie płci należy do tego rdzenia. W ten sposób również równouprawnienie kobiet i mężczyzn w ordynowaniu ich na pastorów stanowi niezbywalną część posłania reformacyjnego - zaznaczyła wiceprzewodnicząca EFiD Angelika Weigt-Blaegten.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łotwa: luteranie znieśli wyświęcanie kobiet na pastorów
Komentarze (1)
JA
Jan Antoni
6 czerwca 2016, 13:55
Biorąc pod uwagę fakt, że pastor jest przedstawicielem luterańskiej gminy wyznaniowej, wyznaczanym przez ludzi na "starszego" we wspólnocie i jej duszpasterza - nie powinn być przeszkód w powolywaniu na ten urząd kobiet. Co innego kaplan np. w Kościele rzymskim. On otrzymując święcenia otrzymuje udział we wladzy Apostołów. Jest jej dziedzicem w określonym święceniami zakresie. Obu rzeczywistości (pastora i księdza) od strony teologicznej nie można porównywać. Co do roli spolecznej - owszem.