Włochy/ Papież na Gregorianie: trzeba „rozbroić myśli, słowa i spojrzenia”
Papież Franciszek apelował we wtorek podczas wizyty na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, by „rozbroić myśli, słowa i spojrzenia”. Trzeba mniej katedr nauczycielskich, a więcej stołów bez hierarchii; wszyscy obok siebie – mówił w przemówieniu na jezuickiej uczelni.
W czasie wizyty na Gregorianie Franciszek zaznaczył, że podczas rozmowy „trzeba być na tej samej wysokości, by móc spoglądać sobie w oczy”. „Tylko w ten sposób nauczanie staje się aktem miłosierdzia” – podkreślił. Dodał: „Nie ma dialogu, gdy ktoś patrzy z góry”. Zdaniem papieża należy „przekształcić przestrzeń akademicką w dom serca”. „Żaden algorytm nie może zastąpić poezji, ironii i miłości”, a „studenci muszą nawiązać kontakt ze swoimi emocjami” – oświadczył papież. Wyraził przekonanie, że wykształcenie nie może być ‘przywilejem’.
Uniwersytet Gregoriański, który odwiedził Franciszek, to najstarsza rzymska papieska uczelnia. Została założona w połowie XVI w. Studiowało tam 27 przyszłych świętych, 57 błogosławionych i 16 papieży.
#PapieżFranciszek podczas spotkania na @UniGregoriana: edukacja jest misją, od niej zależy przyszłość chrześcijaństwa.
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) November 5, 2024
️ https://t.co/LxVbWTe6Qy@EpiskopatNews pic.twitter.com/WavHr4B1Sd
Po wizycie na uczelni papież odwiedził w domu znaną działaczkę włoskiej antyklerykalnej, pacyfistycznej lewicy, 76-letnią Emmę Bonino, która zmaga się z chorobą. To była minister spraw zagranicznych, była unijna komisarz, a także była parlamentarzystka i eurodeputowana, jedna z najbardziej znanych postaci na włoskiej scenie politycznej od kilku dekad.
Skomentuj artykuł