Łotwa: Taizé sprawdzianem ekumenicznych więzów
Zapowiedź zorganizowania kolejnego spotkania Taizé w Rydze przypomniała dość niezwykły charakter Łotwy jako kraju wielowyznaniowego, który będzie gościł młodzież z całej Europy. Wydarzenie to będzie z pewnością sprawdzianem ekumenicznych więzi łączących w jednym kraju luteranów, katolików i prawosławnych.
O wadze tych relacji świadczyć może przygotowanie przez łotewskich chrześcijan materiałów na zbliżający się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Przygotowując tegoroczne modlitwy i rozważania przedstawiciele łotewskich Kościołów zwrócili uwagę, że tamtejszych chrześcijan łączy już sama historia. Było to szczególnie widoczne w okresie komunistycznych prześladowań, które dotykały wszystkich bez wyjątku wierzących, zbliżając ich między sobą.
Obecną sytuację dialogu na Łotwie autorzy dokumentu określili mianem "ekumenizmu życia" z udziałem zwłaszcza największych wspólnot chrześcijańskich: luterańskiej, katolickiej i prawosławnej. Obok tych dominujących wyznań znaczny procent, bo ok. jednej piątej Łotyszy, określa się jako bezwyznaniowcy czy niewierzący.
Konkretnym znakiem ekumenicznej współpracy są regularne wspólne wystąpienia biskupów różnych wyznań na tematy etyczne i społeczne, np. w sprawie ochrony ludzkiego życia.
Symbolem dobrych relacji katolicko-luterańskich była konsekracja katolickiego arcybiskupa Rygi w największej świątyni tego miasta - luterańskiej katedrze. Życzliwa współpraca i ekumeniczna gościnność dotyczą też w wielu miejscach szczebla lokalnego i parafialnego.
Problemem wydaje się natomiast brak teologicznego pogłębienia owego dialogu oraz wciąż nieufna czy wręcz antagonistyczna postawa niektórych wiernych. Wyzwaniem są też skutki napięcia politycznego w Europie Wschodniej, które rzutują pośrednio na stosunek do prawosławia podległego patriarchatowi moskiewskiemu.
Europejskie Spotkanie Młodych w Rydze odbędzie się w dniach 28 grudnia 2016 - 1 stycznia 2017 r.
Skomentuj artykuł