Lublin: Boska Liturgia w intencji pokoju

(fot. sxc.hu)
KAI / sz

W święto Cyryla i Metodego w lubelskiej rzymskokatolickiej parafii pw. św. Andrzeja Boboli, wierni obrządków wschodniego i zachodniego spotkali się na Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma.

Modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy archieparchii lwowskiej Benedykt Aleksijczuk. Zgromadzeni modlili się w intencji pokoju w Europie i na świecie. W liturgii wziął udział biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło, oraz ks. Stefan Batruch, proboszcz lubelskiej parafii grekokatolickiej.

W swojej homilii, bp Benedykt mówił o patronach dnia, świętych Cyrylu i Metodym, których nazwał misjonarzami pokoju. - Chociaż pochodzili z Grecji, nie patrzyli na Słowian z pogardą. Przyszli do Słowian w pokorze i z miłością. Nie chcieli niczego narzucać, nie ośmieszali słowiańskiej mentalności, ale odnosili się do niej z powagą i godnością. Pokazali też jak dużą wartość ma współpraca. Działali razem, w zespole, a nie każdy na własną rękę - głosił kaznodzieja.

Zwracając się do wiernych, mówił na temat nieustannej potrzeby prowadzenia dialogu między narodami w duchu patronów Europy. - Podstawą trwania w przyjaźni z drugim człowiekiem, który różni się językiem, mentalnością i poglądami jest miłość, życzliwość i zaufaniem, które są następstwem autentycznego życia chrześcijańskiego. Dojrzały chrześcijanin, niezależnie od przynależności narodowej, jest człowiekiem dążącym do porozumienia i pokoju, a nie pogłębiającym podziały i niechęć - powiedział grekokatolicki hierarcha.

DEON.PL POLECA

Proboszcz lubelskiej parafii grekokatolickiej, ks. Stefan Batruch zaprosił wszystkich zgromadzonych do przyjęcia Komunii Świętej w obrządku wschodnim. - To niezwykłe, że możemy spotykać się przy jednym stole Eucharystycznym - powiedział kapłan.

Na zakończenie liturgii głos zabrał bp Mieczysław Cisło: "Dzisiaj stajemy obok siebie jak Cyryl i Metody, jako dwaj bracia. Jak mówił św. Jan Paweł II, kościół oddycha dwoma płucami: wschodnim i zachodnim".

Wspomniał także wieloletnią współpracę pomiędzy archidiecezją lubelską a Kościołem grekokatolickim, która objawia się poprzez wspólną formację alumnów obydwu obrządków: - W ciągu 50 lat, nasze lubelskie seminarium duchowne wykształciło 250 księży greckokatolickich. Większość z nich pracuje na terenie Ukrainy, ale ok. 125 pracuje na terenie Polski, troszcząc się o potrzeby duchowe przybywających do naszej Ojczyzny Ukraińców - przypomniał bp Cisło.

To nie pierwsza Boska Liturgia w rzymskokatolickim kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Podobne celebracje miały miejsce w 2013 r. w rocznicę Rzezi Wołyńskiej oraz w 2001 r. w ramach dziękczynienia za beatyfikację unickiego męczennika ks. Emiliana Kowcza, który zginął w nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lublin: Boska Liturgia w intencji pokoju
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.