MAGIS Europe 2024 w Polsce. Młodzież spotka się na festiwalu w Krakowie

MAGIS Europe 2024 w Polsce. Młodzież spotka się na festiwalu w Krakowie
Depositphotos.com (427054276)

W tym roku MAGIS Europe odbędzie się w Polsce. Do naszego kraju, z różnych części świata – nie tylko z Europy, choć na to wskazywałby nazwa – przybędą młodzi ludzie, którzy pragną pogłębić swoją duchowość. Na sposób ignacjański będą szukali Boga we wszystkim, biorąc udział w różnych eksperymentach. Ich spotkanie zwieńczy festiwal w Krakowie.

Czym jest Magis Europe?

MAGIS to międzynarodowe spotkanie organizowane przez Towarzystwo Jezusowe dla młodych dorosłych (18-35 lat) żyjących duchowością ignacjańską. MAGIS Europe trwa osiem dni i odbywa się co roku w latach pomiędzy światowymi edycjami. Wydarzenie będzie trwało od 20 do 27 lipca. Zakończy się trzydniowym festiwalem w Krakowie.

- MAGIS poznałem w 2016 roku. Uczestniczyłem wtedy w eksperymencie ekologicznym w Tatrzańskim Parku Narodowym w Zakopanem. Podczas eksperymentu między innymi oczyszczaliśmy górskie szlaki. Do dziś pamiętam zaskoczenie polskich turystów widzących naszą międzynarodową grupę zbierającą śmieci – mówi główny koordynator tegorocznego spotkania MAGIS Europe, o. Paweł Beń SJ

Rok temu wydarzenie to miało miejsce chwile przed Światowymi Dniami Młodzieży w Portugalii. Uczestników połączyło hasło „tworzyć przyszłość pełną nadziei”. W tym roku uczestnicy będą kontynuowali ten proces, otwierając swoje serca i umysły na Jezusa, który napełnia nadzieją. Wydarzenie to odbędzie się w dwóch etapach, obejmując swoim zasięgiem również Czechy oraz Słowację.  

DEON.PL POLECA

Eksperymenty

Pierwszym z etapów będą eksperymenty, podczas których uczestnicy w różny sposób będą mogli szukać Boga w działaniu. W programie przewidziano różne formy pielgrzymowania, w czasie których młodzi ludzie będą mogli spotkać Pana, jako towarzysza drogi. Inni uczestnicy bardziej skupią się na ćwiczeniach duchowych, podczas których będą mieli okazję pozwolić Bogu zanurzyć się jeszcze bardziej w miłosnej relacji do Niego.

Wśród projektów znalazły się również takie działania, jak pomoc w gdyńskim hospicjum czy pomoc uchodźcom w Nowym Sączu. Prócz eksperymentów poświęconych wolontariatowi istnieje także szeroka gama inicjatyw duchowo-kulturalnych, które pozwolą młodym ludziom podziwiać Boga przez piękno sztuki. Nie zabraknie również uczestników, którzy Boga spotkają w dziełach przyrody, dbając o środowisko naturalne.

Festiwal

Drugim etapem będzie festiwal w Krakowie. Rozpocznie się on wieczorem 25 lipca i potrwa kilka dni, podczas których uczestnicy będą dzielić się owocami eksperymentów i świętować wspólnotę. Będzie to czas pogłębiania przyjaźni, dzielenia się swoją wiarą i wspólnej modlitwy. Przewidziane są spotkania z ciekawymi gośćmi, poznawanie Krakowa i inne atrakcje. Program zakończy się mszą rozesłania w południe 27 lipca.

Hasło

Tegorocznym hasłem spotkania, będzie zwrot często używany przez pierwszych jezuitów – Ite inflammate omnia! (Idźcie i rozpalajcie cały świat!). Te słowa św. Ignacy Loyola miał wypowiedzieć do św. Franciszka Ksawerego, posyłając go na jego nową misję. Hasło wprowadzić ma uczestników w duchowy wymiar programu, podczas którego będą na nowo odkrywać najgłębsze pragnienia.

Z hasłem ściśle wiąże się również logo programu Magis Europe 2024, którym jest płomień złożony z trzech języków - niebieskiego, będącego symbolem najgłębszych pragnień i tęsknoty za miłością Boga; czerwonego, oznaczającego samą miłość, która nas rozpala i nie pozwala pozostać obojętnym; żółtego, będącego znakiem duchowego pocieszenia.  Msza, która zakończy całe wydarzenie, będzie posłaniem tego płomienia w świat. Wezwaniem, aby uczestnicy towarzyszyli ludziom w odkrywaniu ich pragnienia Boga w codzienności. 

Adrian Wieczorek SJ - student filozofii na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MAGIS Europe 2024 w Polsce. Młodzież spotka się na festiwalu w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.