"Małżeństwa" homoseksualne nie są prawem

Sala rozpraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (fot. wikipedia.org)
KAI / psd

Europejskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ) poparło wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał, że zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka nie istnieje prawo do małżeństwa ani rejestracji związków partnerskich dla par homoseksualnych.

Po przeanalizowaniu sentencji wyroku w sprawie Schalk i Kopf przeciwko Austrii (nr 30141/04), Trybunał orzekł 24 czerwca br., że rząd Republiki Austrii nie dopuścił się dyskryminacji nie pozwalając dwóm mężczyznom na zawarcie małżeństwa. Prawo do zawarcia małżeństwa dotyczy bowiem „mężczyzn i kobiet”, o czym mówi artykuł 12 Konwencji, na której straży stoi Trybunał.

Ponadto Trybunał wskazał, że wśród państw członkowskich Rady Europy „nie ma jeszcze większości pozwalającej na prawne uznanie par jednopłciowych”. Dlatego dziedzina ta wciąż jest jedną z tych, w których prawo dopiero się kształtuje i nie ma ustalonego konsensu.

Biorąc pod uwagę, że „małżeństwo ma głęboko zakorzenione konotacje społeczne i kulturowe, mogące się znacznie różnić między społeczeństwami”, Trybunał zaznaczył, iż „nie może się spieszyć z zastępowaniem” przez własny osąd decyzji władz poszczególnych państw, „które są bardziej uprawnione do definiowania potrzeb społeczeństwa i odpowiadania na nie”. Ponadto uznał, że „zgodnie z artykułami 12 i 14 Konwencji, czytanymi łącznie z artykułem 8”, państwa mają prawo „zastrzec dostęp do małżeństwa” jedynie dla par osób o różnej płci.

- Trybunał roztropnie zrezygnował, przynajmniej na razie, z narzucania państwom narodowym prawnego uznania par jednopłciowych – komentują przedstawiciele ECLJ. Kierujący Centrum, Gregor Puppinck patrzy na ten wyrok w świetle obecnej „rebelii” 12 państw członkowskich Rady Europy w sprawie Lautsi przeciwko Włochom, dotyczącej obecności krzyży w salach szkół publicznych. Państwa te sprzeciwiają się tendencji Trybunału do narzucania nowych, „postmodernistycznych” praw, które zaprzeczają wartościom leżącym u podstaw Konwencji.

– Państwa nie powinny się czuć zobowiązane do przyjmowania nowych zobowiązań, które nie figurują w Konwencji i którym w dodatku są przeciwne – podkreślił Puppinck, cytowany przez watykańską agencję Zenit.

Europejskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości istnieje od 12 lat. Jest organizacją non-profit działającą na rzecz ochrony wolności religijnej w Europie. Jej siedziba mieści się w Strasburgu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Małżeństwa" homoseksualne nie są prawem
Komentarze (4)
B
Ba
10 lipca 2010, 17:16
A pouczająca Kinga/King jest też dziwna biorąc pod uwagę jej całokształt  działaności komentatorskiej na tym portalu ;) 
M
Młoda
10 lipca 2010, 10:29
Właśnie ja czytamm tego  dziadka  i on w ogóle  jakiś taki ...  d z i w n y.    "Leśny  dziadek".
Jadwiga Krywult
10 lipca 2010, 10:13
Nie wiem, dlaczego tak świątobliwi katolicy jak Dziadek piszą niepoprawnie 'kościół katolicki' zamiast poprawnie: 'Kościół katolicki'.
D
dziadek
10 lipca 2010, 10:04
śp. Lech Kaczyński, gdy był prezydentem Warszawy miał odwagę odmówić przemarszu gejowskiego przez Warszawę, obecna prezydent Warszawy Hanna niestety nie odmówiła, mimo, że to ona kiedyś związana była z Odnowa w Duchu Swiętym i doskonale powinna być świadoma co jest dobre a co złe, tym bardziej, że nie zaprasza prywatnie, lecz w imieniu stolicy, w imieniu wszystkich warszawiaków... to się nazywa zwodzenie, zwodziła kiedyś ludzi przynależnością do koscioła katolickiego, zeby zaistnieć w polityce... a teraz idzie ludziom z przeciwka ...niejednego podpierali wierni kościoła katolickiego, a oni tylko potrzebowali głosów do wyborów... po owocach ich poznacie...