Media po pielgrzymce Franciszka: papież umacnia współżycie i dialog międzyreligijny

(fot. PAP/EPA/DAI KUROKAWA)
KAI / pk

W szóstym dniu podróży Franciszka do Afryki południowo-wschodniej media skupiły uwagę na wizycie papieża na Mauritiusie.

Większość gazet na wyspach Oceanu Indyjskiego wysłała tam swoich korespondentów, stacje telewizyjne przeprowadzały transmisje na żywo, a w studiach telewizyjnych eksperci analizowali wkład Franciszka w ochronę środowiska i porozumienie między narodami.

"l'express" zamieścił na pierwszej stronie duży tytuł: "Witamy papieża Franciszka!". Komentatorzy gazet są zachwyceni jego "otwartością", znacznie większą od jego poprzedników, a także "nową erą" jaką rozpoczął ten papież w stosunkach między chrześcijanami i muzułmanami na świecie. Maurytyjski portal "Defimedia" obwieścił: "Papież ubogich stanął na naszej ziemi o godzinie 10.38" i podkreślił, że dziewięciogodzinna wizyta Franciszka jest "jednym z największych wydarzeń" w historii tego wyspiarskiego państwa.

Portal informacyjny z sąsiedniego Reunionu - "Clicanoo" - zapowiadał licznym pielgrzymom z francuskiego terytorium zamorskiego, że na Mauritiusie czeka ich "niezapomniany dzień".

Media Madagaskaru napisały w poniedziałkowych wydaniach o "apostolskim maratonie" Franciszka w minionych dniach. Gazeta "Lakroan'i Madagasikara" zwróciła uwagę, że podczas spotkania ze 100-tysięczną rzeszą młodzieży papież dał jej "cenne rady".

"L'Express de Madagascar" podkreślał entuzjazm mieszkańców Madagaskaru, o czym świadczą liczne "selfie i nagrania wideo", którymi pielgrzymi "zalali" media społecznościowe. "La Gazette de la Grande Ile" jako powód fascynacji papieżem tłumaczył, że Franciszek podczas swoich wizyt w ciągu tych dwóch dni "stale dowodził", iż zna "trudne realia, w jakich żyją mieszkańcy Madagaskaru". Także gazeta "La Verite" wyrażała uznanie dla współczucia wobec dwóch trzecich ludności Madagaskaru żyjącej w nędzy i pod fotografią papieża umieściła podpis: "Empatia papieża jako wzór do naśladowania".

W Mozambiku, który był pierwszym celem podróży papieża do Afryki, "Jornal Noticias" wiele miejsca poświęcił międzyreligijnemu spotkaniu Franciszka z młodzieżą. "To spotkanie miało miejsce we właściwym czasie i dało młodym ludziom nadzieję na społeczeństwo wolne od nietolerancji" - stwierdziła gazeta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Media po pielgrzymce Franciszka: papież umacnia współżycie i dialog międzyreligijny
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.