Media: Wizyta papieża wsparciem dla Kościoła

Media: Wizyta papieża wsparciem dla Kościoła (fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / PAP / ad

Blisko 70 proc. katolików ankietowanych przez ośrodek ComRes dla BBC przekonanych jest, że wizyta Benedykta XVI w Szkocji i Anglii będzie wsparciem dla tego mniejszościowego wyznania w Wielkiej Brytanii.

57 proc. badanych katolików uważa, że ich wiara nie jest doceniana w brytyjskim społeczeństwie, 30 proc. jest przeciwnego zdania, a 13 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Katolicy liczą w W. Brytanii 5-6 mln (ok. 8 proc. ogółu ludności, łącznie z Irlandią Północną). W Szkocji stanowią ok. 15 proc. ludności. W Anglii najliczniej zamieszkują środkową Anglię i północno-zachodnią część (Liverpool i okolice). Najsilniejsze uprzedzenia wobec nich są w Irlandii Płn. i Szkocji.

Postawa antykatolicka ma W. Brytanii, gdzie religią państwową jest anglikanizm, głębokie korzenie. Usankcjonowana jest np. w prawie do następstwa tronu (zakazie ślubu następcy tronu z katoliczką pod groźbą utraty praw do dziedziczenia go). Badania socjologiczne wskazują, że największe przywiązanie do religii anglikańskiej występuje w klasie średniej, skłonnej głosować na partię konserwatywną.

Stosunki korony brytyjskiej z Watykanem zerwał w 1534 roku Henryk VIII, wydając tzw. akt supremacji stwierdzający, że to monarcha jest głową narodowego Kościoła, a nie papież.

Przez całe wieki katolicy w Wielkiej Brytanii byli represjonowani. Nie wolno im było zasiadać w parlamencie, posiadać ziemi i pełnić funkcji dowódczych w wojsku. Prawa obywatelskie przyznano im dopiero w 1829 roku. Szkoły katolickie włączono do państwowego systemu oświaty w 1944 roku.

"Sondaż dowodzi ogólnie wysokiego poparcia dla wizyty Benedykta XVI, ale także zaniepokojenia niektórymi aspektami jego nauki. Katolicy zdają sobie sprawę, że społeczna ranga Kościoła katolickiego doznała uszczerbku" - skomentował wyniki badań szef ComRes Andrew Hawkins.

Większość Brytyjczyków uważa, że podatnicy nie powinni partycypować w kosztach papieskiej wizyty w Anglii i Szkocji - wynika z sondażu opublikowanego przez dziennik „The Guardian” na kilka dni przed pielgrzymką Benedykta XVI.

Gazeta spekuluje, że prawdopodobnie Benedykta XVI nie czeka tak gorące powitanie jak Jana Pawła II, który w 1982 r. pielgrzymował na Wyspy Brytyjskie, choć tamta wizyta miała charakter duszpasterski, odbywała się bowiem jedynie na zaproszenie lokalnej Konferencji Episkopatu.

Z opublikowanego przez dziennik „The Guardian” sondażu wynika, że zdecydowana większość respondentów, bo aż 77 proc. uważa, iż podatnicy nie powinni ponosić kosztów papieskiej pielgrzymki. Natomiast 79 proc. twierdzi, iż „osobiście nie są zainteresowani” wizytą Benedykta XVI.

Inne badania, o czym również informuje gazeta, pokazują natomiast, iż Brytyjczycy są raczej obojętni religijnie, nie uważając się ani za wierzących, ani za niewierzących. Zaledwie ok. 30 proc. populacji deklaruje jakiekolwiek przekonania religijne, 30 proc. wyraża głęboki sceptycyzm związany z religią, natomiast kolejne 30 proc. nie potrafi określić się jako wierzący albo niewierzący, zwracając jednak uwagę, że nie są ateistami.

W dniach poprzedzających papieską wizytę w Wielkiej Brytanii prasa wiele miejsca poświęca sprawom wiary. Niemal każdego dnia pojawia się nowy artykuł bądź to o przygotowaniach do pielgrzymki, np. opis trasy przejazdu papamobile, bądź to na temat religijnej kondycji Brytyjczyków.

Papież przyleci do Szkocji w najbliższy czwartek z czterodniową wizytą, pierwszą na państwowym szczeblu w stosunkach brytyjsko-watykańskich. Wcześniejsza wizyta Jana Pawła II z 1982 roku - pierwsza od blisko 450 lat - miała głównie charakter duszpasterski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Media: Wizyta papieża wsparciem dla Kościoła
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.