Miliony złotych z budżetu państwa na projekty ks. Rydzyka
Ponad 84 miliony z Ministerstwa Kultury i 420 tysięcy z Ministerstwa Zdrowia otrzymały inicjatywy prowadzone przez toruńskiego redemptorystę.
W Dzienniku Ustaw upublicznionym 30 grudnia 2020 roku ujęto wydatki budżetu państwa, które nie wygasają wraz z końcem roku 2020. W kategorii „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” pojawiły się dwie pozycje związane z budową i rozwojem Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu. Pozycja nr 223 to budowa siedziby stałej muzeum, której koszty wynoszą 24 386 898 milionów złotych. Z kolei pozycja nr 228 uwzględnia opracowanie wystawy stałej w Muzeum, która ma kosztować aż 60 milionów złotych. Oba projekty to aż dziesięć procent z planowanego budżetu na kulturę i aż ćwierć budżetu wydatków Ministerstwa na muzea w Polsce. W tej kategorii prześcigają je tylko wydatki na budowę Muzeum Historii Polski (łącznie ponad 127 milionów). Dla porównania program Ministra poświęcony ochronie zabytków wyniesie niewiele ponad 60 milionów złotych, a nowa wystawa w Muzeum Auschwitz-Birkenau nieco ponad 3 miliony złotych.
Ogólna kwota przeznaczona na planowane wydatki budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego, to 11 639 618 867 złotych. Oznacza to, że są to projekty uwzględnione w poprzednim roku budżetowym, które nie zostały w nim zamknięte i jako takie przechodzą na kolejny rok.
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” zostało założone w 2018 roku na mocy umowy zawartej między Ministrem Kultury i zarządzaną przez ks. Rydzyka Fundacją Lux Veritatis. Obecnie muzeum jest w trakcie budowy. Muzeum ma „prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski wraz z uwzględnieniem nauki świętego Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata”. Jednym z zadań placówki jest także upowszechnienie wyników badań na temat stosunków polsko-żydowskich w trakcie II wojny światowej.
To nie jedyne rządowe wsparcie dla projektów ks. Rydzyka. Jak podaje Onet.pl w 2020 roku na konto Fundacji trafiło 420 tysięcy złotych z Ministerstwa Zdrowia. Celem dofinansowania miało być promowanie walki z nowotworami w telewizji Trwam oraz w Radiu Maryja. Temat pojawił się w telewizji zaledwie cztery razy i brakuje informacji publicznej czy konkretne tematy były realizowane w ramach umowy z Ministerstwem. Samo Ministerstwo choć udzieliło informacji na temat wysokości dofinansowania i jego przeznaczenia, obecnie nie komentuje, czy fundacja wywiązała się z zawartej umowy.
„Nikt, komu szczerze zależy na dobru Kościoła i Polski, nie może przejść obok tych informacji obojętnie” – komentuje na Facebooku ks. Bartosz Rajewski. „Pomyśleć tylko, że w naszej nadwiślańskiej krainie mlekiem i miodem płynącej, ludzie samobójstwa popełniają, bo pomoc państwa dla przedsiębiorców jest tak pokaźna, że aż nie sposób psychicznie tego wsparcia udźwignąć” – dodaje duchowny.
Skomentuj artykuł