"Misterium to nie tylko widowisko"

Zobacz galerię
"Misterium to nie tylko widowisko"
(fot. PAP/Paweł Jaskółka)
KAI / psd

"Misterium to nie tylko widowisko, ale przypominanie sobie męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana" - podkreślił abp Stanisław Gądecki w swoim słowie skierowanym do kilkudziesięciu tysięcy uczestników Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej. To największe w Europie, a najprawdopodobniej również na świecie tego typu wydarzenie.

Misterium Męki Pańskiej odbyło się już po raz trzynasty, tradycyjnie po zapadnięciu zmroku, w sobotę przed Niedzielą Palmową. Poprzedziła je Msza św. sprawowana w kościele pw. św. Jana Bosko na poznańskich Winogradach, skąd wspólnie jej uczestnicy wraz z aktorami przeszli na Cytadelę, gdzie rozegrało się Misterium.

"Misterium to nie tylko widowisko, ale przypominanie sobie męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana. Nie przychodzimy tutaj oglądać widowiska. To misterium dotyczy każdego z tutaj stojących i to w tak głębokim stopniu, że może odmienić wszystko, co jest zniszczalne, grzeszne i mizerne w naszym życiu, w wielkie, wspaniałe i wieczne" - zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Życzył również organizatorom, aktorom i wszystkim uczestnikom Misterium, którzy przyjeżdżają na nie nie tylko z Poznania i Wielkopolski, ale też z różnych stron kraju, aby dostrzegli "blask zmartwychwstania, który całemu cierpieniu, całej śmierci ludzkiej i wszystkich naszym bolączkom nadaje sens i nie pozostawia ich w milczeniu".

Poznańskie Misterium było okazją do duchowego przygotowania zarówno do przeżycia Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, jak również do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Rozpoczęły je i zakończyły słowa papieża, a postać Ojca Świętego pojawiła się także w scenie finałowej z udziałem tancerzy Polskiego Teatru Tańca.

Misterium co roku tworzy zespół składający się z ok. 1000 osób. Budowa monumentalnej sceny, składającej się z 50 ton rusztowań zajęła tydzień, a realizatorzy dźwięku i światła ustawiali reflektory oraz urządzenia akustyczne przez kilka dni. W Misterium wystąpiło też prawie trzystu aktorów, trzystu chórzystów wraz z orkiestrą symfoniczną oraz trzystu harcerzy rozświetlających pochodniami Drogę Krzyżową.

Przy realizacji tego przedsięwzięcia wykorzystywane są nowoczesne środki techniczne i artystyczne: światło, dźwięk, obraz, przejmująca muzyka i śpiew chóralny oraz efektowne kostiumy i monumentalna scenografia. Jak podkreślają jego twórcy, wszystkie te elementy współtworzą niepowtarzalny, niezwykły spektakl, łącząc tradycyjny przekaz z nowoczesną oprawą.

Tegoroczne Misterium po raz pierwszy transmitowane było też na żywo za pomocą strony www.misterium.eu. Według jego organizatorów, w sumie do tej pory w widowisku uczestniczyło ok. miliona osób.

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli odbywa się, z dwoma przerwami, od 1998 r. Jego pomysłodawcą, reżyserem i producentem jest Artur Piotrowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dwukrotnie, w 2011 i 2012 r., wystawione zostało ono również w Warszawie. W tym roku Misterium Męki Pańskiej odbyło się tylko w Poznaniu. Organizatorzy planują, że do stolicy powróci w przyszłym roku i wówczas zostanie wystawione w obu tych miastach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Misterium to nie tylko widowisko"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.