Młodzi do TVP: chcemy transmisji z ŚDM
Młodzież ze Stowarzyszenia Młodzieży "Wiosło" z archidiecezji gnieźnieńskiej apeluje do Telewizji Polskiej o przeprowadzenie w ogólnopolskim paśmie transmisji ze Światowych Dni Młodzieży. "Telewizja publiczna zobowiązana jest do respektowania chrześcijańskiego systemu wartości, nie może pomijać w swoich transmisjach wydarzeń, które dla kształtowania tego systemu wśród młodego pokolenia są bardzo istotne" - piszą młodzi katolicy z Gniezna.
W liście do prezesa TVP Juliusza Brauna młodzi ludzie podkreślają, że "duża grupa polskiej młodzieży, ze względu na odległość i z uwagi na czynniki ekonomiczne, nie będzie mogła bezpośrednio uczestniczyć w tym wyjątkowym spotkaniu, dlatego zadaniem wszystkich ludzi dobrej woli jest umożliwienie zainteresowanym udziału w tym spotkaniu za pośrednictwem przekazu audiowizualnego".
"Duża grupa młodych Polaków - 16 tysięcy osób - uczestniczyła w poprzednich, 26. Światowych Dniach Młodzieży, odbywających się w sierpniu 2011 r. w Madrycie. Niestety, wiele osób, które nie mogły wyjechać wówczas do Hiszpanii na próżno oczekiwało transmisji w telewizji publicznej z tego ważnego wydarzenia. Telewizja Polska S.A., realizując misję publiczną, nie może pomijać w swoich działaniach żadnej grupy społecznej" - podkreślają autorzy listu.
Przypominają również, że pluralizm, który jest jednym z wyznaczników realizacji wspomnianej misji publicznej nie może oznaczać pomijania pewnych grup społecznych, religijnych czy politycznych, winien natomiast oznaczać ich wszechstronne i obiektywne prezentowanie za pośrednictwem posiadanych instrumentów.
"Telewizja publiczna zobowiązana jest do respektowania chrześcijańskiego systemu wartości, nie może pomijać w swoich transmisjach wydarzeń, które dla kształtowania tego systemu wśród młodego pokolenia są bardzo istotne" - pisze młodzież ze Stowarzyszenia "Wiosło".
Młodzi katolicy z Gniezna zwracają również uwagę, że Światowe Dni Młodzieży, zapoczątkowane przez bł. Jana Pawła II, są żywym i dynamicznym przykładem współpracy budowanej na solidnych fundamentach wiary, która może jednoczyć ludzi z różnych krajów, kontynentów, systemów politycznych i kręgów kulturalnych, przyczyniając się realnie do budowania pokoju na świecie.
Stowarzyszenie Młodzieży Wiosło ma nadzieję na pozytywną odpowiedź ze strony TVP. Jednocześnie zwraca się do stowarzyszeń i wspólnot młodzieży katolickiej, aby również wystąpiły z podobną inicjatywą. Będzie to dowodzić, iż oczekiwanie na bezpośrednią transmisję z Rio de Janeiro, płynie ze strony dużej liczby grup z całej Polski.
List w imieniu członków Stowarzyszenia Młodzieży "Wiosło" podpisała jego prezes Magdalena Grubczak.
Stowarzyszenie Młodzieży Wiosło z siedzibą w Gnieźnie powołane zostało 5 października 2012 r. i działa za aprobatą abp. Józefa Kowalczyka, prymasa Polski. Bierze aktywny udział w przygotowaniu i przeprowadzaniu wielu wydarzeń oraz spotkań dla młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej. Pragnie realizować cele służące ogółowi społeczeństwa, m.in. przez podtrzymywanie tradycji narodowej, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących, propagowanie krajoznawstwa, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, działania na rzecz wspierania rodzin, działania uczące pełnienia odpowiedzialnych zadań na rzecz społeczności lokalnej.
Pełną treść apelu młodych znaleźć można na www.archidiecezja.pl
Skomentuj artykuł