"Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy"

(fot. Alice Popkorn / flickr.com)
KAI / slo

Około tysiąca młodych ludzi z Czech, Gruzji, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji i Ukrainy bierze udział w IV Międzynarodowym Spotkaniu "Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy", które odbywa się w Krakowie.

Tematyką tegorocznego spotkania, organizowanego przez Wspólnotę św. Idziego, jest uwrażliwianie młodych na pilną potrzebę podejmowania wysiłków na rzecz pokoju w świecie.

DEON.PL POLECA

"Wy jesteście przyszłością, pokoleniem, które może zbudować świat bez nienawiści, bez dyskryminacji, bez rasizmu. Wy możecie być gwarantem tego, że nie będzie już nowego holokaustu" - mówiła do zebranych Rita Prigmore, niemiecka Sinti, która umknęła Porajmos - nazistowskiej zagłady Romów i Sinti.

Historia Rity Prigmore, która jako noworodek została wraz z siostrą bliźniaczką poddana eksperymentom genetycznym zespołu doktora Mengele, wywołała w owacje na stojąco.

Drugim , mocnym akcentem pierwszego dnia spotkania, było świadectwo człowieka, który jako nastolatek przeżył obóz zagłady. Mordechai Peled, Żyd rumuńskiego pochodzenia, bardzo wyraźnie podkreślił, że nienawiść i zemsta są wymierzone przeciw życiu. "W pewnym momencie trzeba powiedzieć: dość przemocy. Ja nie czuję nienawiści wobec Niemców. Droga pokoju polega na przebaczeniu i pojednaniu" - wyznał.

Uczestnicy spotkania wzięli udział w grupach roboczych, podczas których debatowano na temat wielu wojen, które dotykają aktualnie różne części świata, tworząc tym samym trzecią wojnę światową prowadzoną "w kawałkach".

Na drugi dzień spotkania przewidziano wspólną pielgrzymkę młodych Europejczyków do Auschwitz, która będzie wyrazem chęci podjęcia starań o światowy pokój. Po wizycie w miejscu pamięci i muzeum w Auschwitz młodzież weźmie udział w ceremonii w Birkenau i wygłosi w różnych językach apel o budowanie świata bez przemocy.

Kongres w Krakowie jest kontynuacją zakończonego niedawno Międzynarodowego Spotkania Modlitwy o Pokój zorganizowanego przez Wspólnotę Sant’Egidio w Antwerpii, w którym wzięło udział ponad 300 liderów religijnych, przedstawicieli świata polityki, kultury oraz tysięcy młodych ludzi z całego świata.

Wspólnota Sant’Egidio (Wspólnota św. Idziego) to międzynarodowe stowarzyszenie obecne w 75 państwach świata, do którego należy 60 tys. osób. Od ponad dwudziestu lat wspólnota jest mocno zakorzeniona w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W sposób szczególny skupia ludzi młodych poprzez działania na rzecz solidarności z najsłabszymi grupami w społeczeństwie (bezdomnymi, osamotnionymi starszymi ludźmi, dziećmi z domów dziecka, Romami). Realizuje także inicjatywy o charakterze kulturalnym i społecznym, mające na celu budowanie kultury solidarności, współistnienia i dialogu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.