Modlimy się za cierpiący Kościół w Chinach!

KAI / slo

O przypadającym 24 maja Dniu Modlitwy za Kościół w Chinach przypomina dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) w Polsce ks. Tomasz Atłas. Podkreśla on, że "każdy katolik powinien tego dnia pamiętać o swoich braciach w wierze, którzy mieszkają w Chinach". Chińscy katolicy wierni papieżowi są prześladowani przez komunistyczne władze.

- Jest to na pewno piękny wyraz więzi między różnymi narodami - mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik o obchodzonym 24 maja Dniu Modlitw za Kościół w Chinach. "Włączmy się w duchowy most katolików całego świata, którzy wspierają modlitwą cierpiący Kościół w Chinach" - zachęca założone pod koniec ubiegłego roku stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ. Jego głównym celem jest skonsolidowanie działań Polaków na rzecz chińskich katolików oraz promowanie solidarności z nimi.

Katolicy w Polsce będą mogli wesprzeć swoją modlitwą i obecnością chińskich katolików m.in. w warszawskim kościele Matki Bożej Anielskiej przy ul. Modzelewskiego. Spotkanie modlitewne w tym miejscu organizuje stowarzyszenie Sinicum wraz z franciszkanami, werbistami i Misyjnymi Służebnicami Ducha Świętego.

Mszy św. w czwartek 24 maja o godz. 18.30 będzie przewodniczył prowincjał werbistów o. Andrzej Danielewicz, a kazanie wygłosi kierujący Sinicum o. Antoni Koszorz SVD. Udział w przygotowaniu liturgii wezmą m.in. siostry zakonne z Chin. Po Eucharystii zgromadzeni będą mogli wysłuchać prelekcji o. dr. Tomasza Szyszki SVD nt. sytuacji Kościoła w Chinach.

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił w 2007 r. papież Benedykt XVI. Zaznaczył wówczas, że 24 maja w liturgii wspomina się Najświętszą Dziewicę Maryję, Wspomożycielkę Wiernych, która czczona jest w maryjnym sanktuarium Sheshan w Szanghaju.

- Pani nasza z Sheshan, wspieraj zaangażowanie tych w Chinach, którzy pośród codziennych trudności nie przestają wierzyć, żywić nadzieję, miłować, aby nigdy nie lękali się mówić światu o Jezusie, a Jezusowi o świecie - modlił się Benedykt XVI ustanawiając dzień Modlitwy za Kościół w Chinach. Papież prosił też Matkę Bożą aby dopomogła katolikom zachować "więź ze skałą Piotrową, na której zbudowany jest Kościół".

Ks. Atłas zaznacza, że pomimo dyplomatycznych zabiegów Stolicy Apostolskiej wciąż są trudności z nominacjami biskupów. - Podział pomiędzy katolikami wiernymi Rzymowi a tym z Kościoła ‘państwowego’ napełnia smutkiem a jednocześnie powinien mobilizować do tego, aby dzięki naszej modlitwie udało się tę bolesną ranę zagoić - mówi dyrektor PDM.

Połowa Chińczyków to agnostycy, tradycyjne religie chińskie wyznaje blisko 30 proc. ludności, około 9 proc. to buddyści. Katolicy, których liczbę szacuje się na 12-14 mln stanowią zaledwie 1 proc. Na 138 diecezji 22 nie ma własnych kapłanów.

Komunistyczne Chiny zerwały stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską ponad pół wieku temu, a następnie władze stworzyły niezależne od papieża Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich. To doprowadziło do rozłamu wśród wiernych. Część należy do "oficjalnego Kościoła" działającego pod kontrolą władz, ale większa część należy do Kościoła "podziemnego", wiernego Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlimy się za cierpiący Kościół w Chinach!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.