Modlitwa w miejscu pochówku polskich królów

(fot. Chris / flickr.com)
KAI / slo

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył nabożeństwu żałobnemu w dzień wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, na najstarszej nekropolii królewskiej na ziemiach polskich.

- Tego dnia modlimy się w intencji tych zmarłych, którzy podczas ziemskiego życia byli wprawdzie otwarci na Boga, lecz w sposób niedoskonały, w intencji tych, których droga pośmiertna wymaga jeszcze oczyszczenia z resztek niedoskonałości, z wszelkiego zniekształcenia duszy, do nieba przecież nic nieczystego wejść nie może - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Gądecki podczas Mszy św. w katedrze poznańskiej wspominał papieży Jana XIII, który w 968 r. ustanowił tu pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich i Piusa VII, który podniósł diecezję do rangi metropolii, a także 98 kardynałów, arcybiskupów i biskupów diecezjalnych. Wspominał w modlitwie pochowanych tu władców z dynastii Piastów, wśród nich Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a także 240 księży archidiecezji pomordowanych w czasie II wojnie światowej i żołnierzy, którzy oddali swoje życie za wolność ojczyzny.

DEON.PL POLECA

- Modlimy się także za ogromną rzeszę milionów tych wiernych świeckich, którzy budowali Królestwo Boże w sobie, w swoich rodzinach, w naszej diecezji, ojczyźnie i poza jej granicami - mówił abp Gądecki.

Homilię podczas nabożeństwa wygłosił ks. prałat Jan Stanisławski. - Niebo to wspólnota zbawionych, doświadczających niewyobrażalnych szczęśliwości. Jak bardzo kocha Pan Bóg zbawionych, a oni Boga, jak bardzo kocha nas Bóg, a razem z Nim wszyscy zbawieni - mówił ks. Stanisławski. Kanonik kapituły metropolitalnej podkreślił ciągłą duchową łączność zbawionych z ludźmi żyjącymi.

Katedra poznańska jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski aż do Kazimierza Odnowiciela, a także członków wielkopolskiej linii Piastów. W krypcie znajdują się groby biskupów poznańskich, wśród nich nagrobki kardynałów Mieczysława Ledóchowskiego i Bolesława Filipiaka, oraz arcybiskupów Walentego Dymka i Antoniego Baraniaka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwa w miejscu pochówku polskich królów
Komentarze (2)
2 listopada 2014, 23:54
Cieszę się, że wspomniano naszych przodków, naszych pierwszych władców, zwłaszcza Mieszka I. To dobry czas, by o nich pamiętać i modlić się za nich, bo kto jak kto, ale Mieszko ("Mieszko Mieszko nasz koleżko...wybacz, książę...) zasłużył na modlitwę nas, bo przecież był pierwszym, który nas SCALIŁ
2 listopada 2014, 23:57
Chciałam napisać - zasłużył na modlitwę NASZĄ, bo był pierwszym, który nas scalił. I oto narodził się naród mój :-)