Modlitwa za dzieło ewangelizacji świata
Pod hasłem: "Wspieramy powołania w krajach misyjnych" na Jasnej Górze w najbliższą sobotę, 7 grudnia, rozpocznie się sesja misjologiczna oraz nocne czuwanie członków i współpracowników Papieskiej Unii Misyjnej. Szczególna modlitwa zanoszona będzie za dzieło ewangelizacji świata oraz za bł. Jana Pawła II.
Jak powiedział KAI ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, jasnogórskie spotkanie będzie wielkim modlitewnym wsparciem dla osób przygotowujących się do kapłaństwa i posługi zakonnej, ale także prośbą o kolejnych głosicieli Ewangelii. - Trzeba mieć świadomość, że te powołania w krajach misyjnych to ponad 70 tysięcy seminarzystów, nowicjuszy, którzy w Kościołach Misyjnych, młodych wspólnotach przygotowują się do służby Bogu i ludziom. Kiedyś to od nich będzie zależała nie tylko przyszłość Kościoła w Afryce, Oceanii czy w Azji, ale także dynamika w całym Kościele powszechnym - podkreślił dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.
Ks. Tomasz Atłas zwrócił uwagę, że Kościół misyjny na świecie przeżywa "wiosnę", przejawia się to m.in. rozrastaniem się wspólnot, zgromadzeń, zakonów i większą liczbą powołań. - Młode Kościoły napawają serce nadzieją i radością. Widząc zastępy powołanych do służby Bożej, widząc dynamikę apostolską młodych wspólnot, które mimo że są materialnie ubogie, wielokrotnie przychodzi im żyć w trudnym kontekście społeczno-politycznym, nawet w kontekście prześladowania. To jednak są konsekwentne i wierne, to na pewno wielka nadzieja - przyznał organizator czuwania Papieskiej Unii Misyjnej.
W sposób szczególny do modlitewnego czuwanie zaproszone są osoby starsze i chore, które swoim cierpieniem wspierają misyjne dzieła.
Gościem honorowym tego formacyjno-modlitewnego spotkania będzie ks. dr Tadeusz Wojda SAC, podsekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów z Rzymu, który będzie mówił przed wszystkim o priorytetach misyjnych na dzisiejsze czasy.
Najważniejszym punktem sesji i czuwania Papieskiej Unii Misyjnej będzie Eucharystia. Mszy św. z soboty na niedzielę o godz. 24.00 przewodniczył będzie bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.
Tradycyjnie członkowie i sympatycy Papieskiej Unii Misyjnej i Róże Żywego Różańca uczestniczyć będą w wielu konferencjach, wspólnotowej modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu. Wysłuchają także świadectw misjonarzy m.in. z RPA, Kenii i Angoli. Spotkanie zakończy akt zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. - Stąd zabierzemy siłę i nową chęć do dalszej pracy, by z jeszcze większą mocą głosić Dobrą Nowinę całemu światu. Szczególnie Maryi zawierzamy nowe dzieła misyjne, animatorów w Polsce i wszystkich tych co wspierają misję - zakończył ks. Tomasz Atłas.
Papieskie Dzieła Misyjne mają za zadanie ożywianie ducha misyjnego. W Polsce rozwijać się zaczęły po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. W czasach komunistycznych PRL-u ich działalność była zakazana. Oficjalnie mogły odradzać się dopiero od 1970 roku, natomiast osobowość prawną i struktury krajowe oraz diecezjalne posiadają od 1989 roku.
Skomentuj artykuł