Modlitwy w 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu

KAI / slo

We wszystkich kościołach greckokatolickich na Ukrainie w niedzielę 7 lipca zostanie odczytany tekst deklaracji, którą 28 czerwca w Warszawie podpisali przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego na Ukrainie i w Polsce.

Odczytanie jej w polskich kościołach przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski pozostawił decyzji biskupów diecezjalnych. W całym kraju w niedzielę do modlitwy wiernych będzie dodane wezwanie za ofiary zbrodni wołyńskiej oraz za ich oprawców.

"Módlmy się o pokój wieczny dla pomordowanych przed 70 laty na Wołyniu, o przebaczenie win i Boże miłosierdzie dla sprawców śmierci i cierpień swoich bliźnich, a także o łaskę wzajemnego przebaczenia i pojednania narodu polskiego i ukraińskiego" - tak brzmi wezwanie modlitewne, zaaprobowane przez biskupów podczas 362. Zebrania Plenarnego KEP, które obradowało w Krakowie-Wieliczce w dniach 21-23 czerwca br.

Właśnie w tej intencji zostanie też odprawiona specjalna Msza św. w bazylice mariackiej w Gdańsku w niedzielę 7 lipca o godz. 12 a będzie jej przewodniczył ks. infułat Stanisław Bogdanowicz. W Szczecinie, również w południe, Mszę św. w intencji ofiar pomordowanych na Wołyniu w latach 1943-1945 będzie sprawował w katedrze abp Andrzej Dzięga.

Wiadomo też, że decyzją poszczególnych biskupów tekst wspólnej deklaracji wydanej z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej zostanie w niedzielę odczytany m.in. w kościołach archidiecezji warszawskiej, przemyskiej, warmińskiej i diecezji świdnickiej.

Ponadto biskup płocki Piotr Libera zarządził w swojej diecezji, aby 11 lipca w południe odezwały się wszystkie dzwony kościołów i kaplic. "Niech będą zewnętrznym wyrazem pamięci, modlitwy, zadumy i hołdu zamordowanym na Wołyniu naszym braciom i siostrom" - apeluje bp Libera. Biskup płocki przypomniał też, że wśród ludności polskiej Wołynia zginęło 160 księży katolickich, 22 siostry zakonne i 16 zakonników.

W przededniu 70. rocznicy zbrodni na Wołyniu, której symbolem stały się wydarzenia z 11 lipca 1943 r., z apelem do Polaków i Ukraińców o dalsze kroki na drodze pojednania zwrócili się przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego w Polsce oraz Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.

"Dziś oddajemy hołd i czcimy pamięć tych Ukraińców i Polaków, którzy ryzykując życiem, ratowali bliźnich przed zagładą lub też w inny sposób stawali w ich obronie w tych dramatycznych czasach - czytamy w podpisanej 28 czerwca deklaracji - Modlimy się wspólnie o wieczne odpoczywanie dla wszystkich niewinnych ofiar, które zginęły w 1943 roku na Wołyniu. Modlimy się także o miłosierdzie Boże dla tych, którzy ulegli ideologii przemocy i nienawiści, a także o to, by wojna, która już dawno wygasła na naszych ziemiach, nie trwała dziś w sercach ludzi. Dlatego myśląc o obecnych i przyszłych pokoleniach, powtarzamy w imieniu naszych Kościołów, że nienawiść i przemoc zawsze jest degradacją człowieka i narodu, przebaczenie, braterstwo, współczucie, pomoc i miłość stają się natomiast trwałym i godnym fundamentem kultury współżycia ludzkiego" - głosi dokument, który podpisali arcybiskupi Światosław Szewczuk, Józef Michalik, Mieczysław Mokrzycki i Jan Martyniak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwy w 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.