Monachium: międzyreligijne spotkanie nt. pokoju

Monachium: międzyreligijne spotkanie nt. pokoju
(fot. Grzegorz Gałązka/ Galazka.DEON.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Pokój nie jest tylko czymś do "zrobienia", ale zawsze jest darem - czytamy w przesłaniu Benedykta XVI na ręce kard. Reinharda Marxa, organizatora monachijskiego spotkania "Ludzie i religie". Trwającemu w dniach 11-13 września międzynarodowemu wydarzeniu towarzyszy hasło "Naszym przeznaczeniem - życie razem. Religie i kultury w dialogu".

Oprócz archidiecezji monachijskiej współgospodarzem debat i modlitw o pokój jest rzymska Wspólnota św. Idziego. Papież napisał w swym orędziu, że 25 lat temu bł. Jan Paweł II po raz pierwszy zaprosił do Asyżu czołowych przedstawicieli świata religii i polityki. Od tego momentu Wspólnota św. Idziego co roku organizuje międzyreligijne spotkania z cyklu "Ludzie i religie".

Benedykt XVI przypomniał uczestnikom międzyreligijnego spotkania w stolicy Bawarii, że przebywanie razem może stać się piekłem, życiem jednych przeciw drugim, jeżeli nie nauczymy się akceptowania innych i pokojowego współistnienia. W przekonaniu Ojca Świętego jest to możliwe tylko wtedy, jeśli dojdzie do otwarcia serca na innych i na obecność Pana, który stał się nam bliski.

DEON.PL POLECA

Benedykt XVI zauważył, że droga do pokoju ma wiele zagrożeń, ponieważ na prochach starych konfliktów wybuchają kolejne zagrożenia, jak choćby zamachy terrorystyczne, dlatego konieczne są nawet najmniejsze kroki, by promować inicjatywy uczące wzajemnego zrozumienia - życzył Papież uczestnikom konferencji międzyreligijnej w Monachium, dokąd przyjechało z tej okazji blisko 10 tys. osób.

Wśród zaproszonych gości, którzy wygłoszą własne referaty, jest m.in. prezydent Niemiec Christian Wulff, kanclerz Angela Merkel, ale także prawosławni patriarchowie Filaret i Atanazy oraz liczni rabini, muzułmanie, przedstawiciele buddyzmu i hinduizmu.

Podczas Eucharystii otwierającej międzynarodowe spotkanie gospodarz i ordynariusz archidiecezji Monachium i Fryzyngi zwrócił uwagę na ciągle obecną konieczność starań o pokój. "Główne przesłanie Biblii, mimo zawartych w niej opisów wojennych, to nieustanne starania o pokój. Zamysłem Bożym jest przezwyciężenie przemocy i nienawiści" - mówił kard. Reinhard Marx.

Już wcześniej podkreślił on, potrzebna jest "sieć pokoju", nad którą winny stale pracować wszystkie religie. Z kolei rzecznik wspólnoty św. Idziego Mario Marazziti powiedział, że spotkanie tylu przedstawicieli religii w Monachium ma być swego rodzaju "ikoną sprzeciwu" w rocznicę zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych.

Do 13 września w ramach tego międzynarodowego spotkania przewidziane są nabożeństwa, modlitwy i około 40 forów dyskusyjnych. Na zakończenie na Placu Maryi zostanie ogłoszony "Apel pokoju z Monachium 2011".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Monachium: międzyreligijne spotkanie nt. pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.