Mozambik: Kościół uczestniczy w rokowaniach pokojowych

(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Przedstawiciele Kościoła katolickiego będą mediatorami w rokowaniach pokojowych w Mozambiku między rządem i partyzantami z Narodowego Ruchu Oporu Mozambiku (RENAMO).

W 2013 r. ta opozycyjna organizacja wypowiedziała układ pokojowy zawarty w 1992 r. W 2014 r. wznowiono proces pokojowy, aby zakończyć trwające w kraju walki.

Według dziennika "Notícias" Stolica Apostolska wyznaczyła na mediatorów nuncjusza apostolskiego w Mozambiku, abp. Edgara Peñę oraz sekretarza Konferencji Biskupiej Mozambiku, bp. João Nunesa. Według nuncjatury była to odpowiedź na prośbę władz tego afrykańskiego kraju.

W negocjacjach biorą udział także m.in. były prezydent Botswany Quett Masire, jako przedstawiciel londyńskiej Global Leadership Foundation, Jonathan Powell z fundacji Faith, kierowanej przez byłego brytyjskiego premiera Tony Blaira, a także były prezydent Tanzanii Jactara Kikwete.

DEON.PL POLECA

Z kolei Unia Europejska wyznaczyła na swych mediatorów dwóch członków Wspólnoty św. Idziego. Są to: Mario Raffaelli i Angelo Romano. W 1992 r. Wspólnota ta wynegocjowała zawarcie układu pokojowego w Mozambiku po 16 latach wojny domowej, która kosztowała życie około miliona ludzi. Raffaelli był wówczas szefem ekipy negocjatorów.

O udziale zagranicznych mediatorów w obecnych rokowaniach zdecydowali w czerwcu br. prezydent Joaquim Chissano i przywódca RENAMO Afonso Dhlakama. Warunkiem postawionym przez RENAMO był udział mediatorów UE, Kościoła katolickiego i prezydenta RPA Jacoba Zumy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mozambik: Kościół uczestniczy w rokowaniach pokojowych
Komentarze (1)
21 lipca 2016, 16:09
Mam nadzieję, że Kościół nie wpadnie na pomysł kupowania maczet.