Msza w intencji ofiar i byłych więźniów Auschwitz

Byli więźniowie na terenie byłego obozu, podczas obchodów 67. rocznicy wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz w Oświęcimiu, 27 bm. (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / slo

Mszę św. w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeżyli obozowe piekło, odprawiono 27 stycznia w kościele św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. Okazją jest obchodzona dziś 67. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz Birkenau i miasta Oświęcimia. W modlitwie uczestniczyli m.in. żyjący świadkowie tamtych dni - byli więźniowie obozu - oraz przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia, pracownicy Państwowego Muzeum.

Liturgię, której przewodniczył dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy, ks. Jan Nowak, koncelebrowali księża i zakonnicy dekanatu oświęcimskiego. W homilii ks. Nowak podkreślił, że dzisiejsza obecność i modlitwa w kościele świadków czasu obozów zagłady to dowód, że dobro jest silniejsze od zła.

"Świadectwo obecnych tu pośród nas świadków tamtych czasów zwraca uwagę, że wszystko zależy nie od tego, co jest na zewnątrz, ale od tego, co jest wewnątrz nas, w naszej duszy, w naszym sercu. Tak naprawdę trzeba bać się samego siebie. Zło wypływa z nas. Mamy wolną wolę i możemy wybrać zło, ale możemy też wybrać dobro. Możemy wybrać Boga, ale także tego, który od Boga oddziela" - mówił kaznodzieja.

DEON.PL POLECA

Proboszcz oświęcimskiej parafii ks. Józef Niedźwiedzki podkreślił w rozmowie z KAI, że dzisiejsza modlitwa jest także okazją do dziękczynienia za dar odzyskanej wolności.

Od samego rana przedstawiciele władz samorządowych uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych na terenie miasta Oświęcimia. Specjalne delegacje urzędników i harcerzy oddały hołd ofiarom podobozu KL Auschwitz-Monowitz, robotnikom przymusowym, którzy zginęli przy budowie zakładów IG Farben. Złożyły także wieniec na miejscowym cmentarzu żydowskim. Kwiaty pojawiły się na cmentarzu parafialnym: przy pomniku żołnierzy polskich, zbiorowej mogile żołnierzy Armii Radzieckiej oraz przy tablicy upamiętniającej brytyjskich żołnierzy, którzy zginęli w obozie dla brytyjskich jeńców. Główne uroczystości miejskie odbyły się rano przed Grobem Nieznanego Żołnierza w centrum Oświęcimia.

Złożono też kwiaty i zapalono znicze przy zbiorowej mogile, w której zimą 1945 r. pochowano ciała kilkuset osób zamordowanych przed wyzwoleniem lub zmarłych zaraz po wyzwoleniu.

Główna część uroczystości odbędzie się w Oświęcimskim Centrum Kultury. Po uroczystości jej uczestnicy oddadzą hołd wszystkim zamordowanym przed pomnikiem ofiar obozu na terenie byłego obozu.

Niemiecki obóz zagłady wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez generała majora Fiedora Michajłowicza Krasawina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Msza w intencji ofiar i byłych więźniów Auschwitz
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.