Muzułmanie kontra chrześcijanie. Ostrzeżenie

Muzułmanie kontra chrześcijanie. Ostrzeżenie
(fot. ragnar1984 / flickr.com/ CC BY)
KAI / drr

Patriarcha Antiochii dla maronitów kard. Bechara Boutros Raï ostrzega przed konfliktem muzułmanów i chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Afryce północnej.

- Ekstremistyczne siły próbują pod pretekstem arabskiej wiosny i demokracji podsycać spory między różnymi nurtami religijnymi - powiedział kard. Raï w wywiadzie dla ukazującego się Bejrucie dziennika "Daily Star". - Są ciemne siły, które szukają rozpadu państw i instytucji - podkreślił.

- Region cierpi z powodu podziałów, konfliktów i przelewu krwi. Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie czują się osamotnieni - podkreślił patriarcha wskazując na trwającą od lat emigrację wyznawców Chrystusa z tych regionów.

DEON.PL POLECA

Kardynał przypomniał, że chrześcijanie żyją w krajach Bliskiego Wschodu od 2 tys. lat i zawsze przyczyniali się do kulturowego, politycznego i gospodarczego dobrobytu tych ziem. Tym samym nie powinni być postrzegani jako mniejszość. - Nie domagają się żadnej ochrony, lecz obywatelskich praw jak muzułmanie i żydzi - pokreślił zwierzchnik maronitów - największego Kościoła chrześcijańskiego w Libanie.

Maronici tworzą jedyny katolicki Kościół wschodni, który zawsze pozostawał w łączności z Rzymem, tzn. nie powstał w wyniku uznania władzy papieża przez część wyznawców innego Kościoła wschodniego. Nie należy więc do grupy Kościołów unickich.

Ma rangę patriarchatu, w którego skład wchodzi 8 archieparchii (archidiecezji), 16 eparchii (diecezji) i 2 egzarchaty patriarsze - w Libanie i 12 innych krajach. Na jego czele od 2011 r. stoi 72-letni Béchara Boutros Raï, rezydujący w miasteczku Bkerké koło Bejrutu. Przez wieki, z powodu biedy, prześladowań i naporu islamu, wielu maronitów opuściło strony ojczyste, dzięki czemu ich skupiska istnieją także w innych krajach Bliskiego Wschodu, w Europie Zachodniej, obu Amerykach i Australii. Ich liczebność ocenia się na niemal 3,5 mln.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzułmanie kontra chrześcijanie. Ostrzeżenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.