Na Jasnej Górze rozpoczynaja się "Pawełki"
Tradycyjne „Pawełki”, czyli nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika rozpoczynają się dziś na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie. Najbardziej uroczysty charakter mają „Pawełki” jasnogórskie, bowiem częstochowski klasztor to serce Zakonu. Tu posługę pełni ponad stu mnichów i tu znajduje się dom generalny.
„Pawełki” stanowią przygotowanie do najważniejszej uroczystości dla paulinów czyli wspomnienia św. Pawła Pierwszego Pustelnika, który uważany jest za patriarchę i patrona Zakonu, powiedział o. Piotr Polek OSPPE, definitor generalny.
„Paulin, to ten, który pragnie naśladować św. Pawła, już niekoniecznie dosłownie idąc na pustynię, ale również żyjąc dzisiaj, w wielkich miastach, w wielkich sanktuariach, żyjąc tą bliskością z Bogiem” – zauważył o. Polek.
Ze względu na nietypowy przebieg – śpiew hymnów o prześladowaniach pierwszych chrześcijan i życiu Pawła na pustyni, ucałowanie relikwii, wygłaszanie tematycznych kazań, niecodzienną oprawę liturgiczną z grą jasnogórskiej orkiestry dętej i śpiewem kilku chórów oraz ze względu na miejsce – kaplicę świętego Pawła należącą do wyjątkowych w skali europejskiej – „Pawełki” uważane są za nabożeństwo nie mające sobie równych.
Setki wiernych, głównie dzieci, gromadzą ostatnie „Pawełki”, świętowane zawsze w niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Pustelnika z Teb. Wtedy najmłodsi, których szczególnym opiekunem jest św. Paweł, otrzymują indywidualne błogosławieństwo i paulińskie podarunki. W tym roku te uroczystości zewnętrzne odbędą się 16 stycznia.
Skomentuj artykuł